Newsello.pl

Jak przygotować miejsce do nauki dla dziecka?

Odpowiednie warunki mogą znacznie pomóc w polepszeniu się ocen i ogólnego samopoczucia naszego potomstwa. Dowiedz się, o czym trzeba pamiętać, projektując pokój dla dziecka!
Jak przygotować miejsce do nauki dla dziecka? [fot. Shutterstock]
Jak przygotować miejsce do nauki dla dziecka? [fot. Shutterstock]

Książki jeszcze do lamusa nie odeszły, ale to komputer wiedzie prym pośród rzeczy wykorzystywanych przez dzieci do nauki. Niebawem pierwszy dzwonek. Dzieci zasiądą w szkolnych ławkach oraz przy domowych biurkach. Jak zagospodarować przestrzeń do nauki? Jakie biurko wybrać, aby zmieścił się na nim monitor i było jeszcze trochę miejsca?

Pokój dziecka to zwykle nieduża przestrzeń, dlatego biuro dziecięce powinno być przede wszystkim ergonomiczne – wszak w dzisiejszych czasach dzieci uczą się korzystając z komputera – praktyczne i wygodne. Na stworzenie takich warunków pracy w domu pozwolą nowoczesne rozwiązania.

Biurko

W przypadku biurka, w pierwszej kolejności powinniśmy dobrać odpowiednią wysokość blatu. Jeżeli jest właściwa, wymusza prawidłową postawę siedzącą. Przyjmuje się, że dla statystycznego pierwszoklasisty optymalna wysokość to 55 cm. W przypadku starszych dzieci – od 72 do 75 cm. Stała wysokość blatu jest jednak kłopotliwa, ponieważ dziecko rośnie, dlatego dobrym pomysłem jest blat o regulowanej wysokości.

Innym rozwiązaniem jest dokupienie do blatu nóg o dużym zakresie regulowanej wysokości – doradza Michał Kichler, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele, renomowanego producenta okuć meblowych. – Warto wybrać produkt dedykowany do biurek dla dzieci. W tym przypadku noga ma 58 cm wysokości i można ją skrócić o 8,5 cm lub wydłużyć o 9,5 cm.

Aby zapewnić uczniowi wystarczającą przestrzeń do korzystania z komputera, malowania i pisania, blat powinien mieć od 60 do 90 cm głębokości i przynajmniej metr szerokości. W przypadku węższego biurka, niezbędne mogą okazać się półki nad blatem lub komoda z szufladami z pełnym wysuwem, ustawiona jak najbliżej biurka, tak aby zapewnić dziecku miejsce na książki i przybory szkolne – w końcu nie samym komputerem uczeń żyje!

Nie zawsze jednak w pokoju jest miejsce na biurko. Na szczęście na taką niedogodność też jest rozwiązanie.

Polecam idealny mebel do małych pokojów – kredens z wmontowanym blatem obrotowym – wskazuje ekspert Häfele. – W szafce można schować wszystko, co potrzebne dziecku do nauki, przy jednoczesnym wykorzystaniu blatu.

Do utrzymania porządku na biurku i pod nim Michał Kichler poleca montaż uchwytu Ellipta do monitorów i prowadzenie kabli z możliwością dostosowania ich wysokości do biurka.

Luźne kable w pokoju mogą powodować niebezpieczeństwo uszkodzenia sprzętu, a nawet mogą być niebezpieczne dla dziecka – argumentuje doradca.

Dwa w jednym

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest także biurko połączone z łóżkiem.

Systemy, takie jak Tavoletto, pozwalają, by wygodne łóżko rozłożyć bez potrzeby sprzątania biurka i ściągania z niego monitora czy laptopa. Dzięki temu zamiast dwóch zajmujących przestrzeń mebli, mamy jeden nowoczesny i komfortowy sprzęt – zaleca ekspert Häfele.

W tej formie blat przesuwa się bez przechylania i znajduje pod łóżkiem, gdy ten jest rozłożony. Całość konstrukcji zapewnia płynny i precyzyjny ruch, a do obsługi mebla wymagana jest minimalna siła. Sporą zaletą jest fakt, że system okuć oferuje zarówno wielofunkcyjność, jak i swobodę w planowaniu wyglądu wyposażenia.

Jeżeli dziecko jest praworęczne, to szuflady powinny znajdować się po prawej stronie biurka, a lampka musi stać na lewej części blatu, tak aby dziecko nie zasłaniało światła piszącą ręką. Odwrotnie w przypadku ucznia leworęcznego.

Krzesło powinno być dopasowane do wzrostu dziecka. Najlepiej, jak wysokość siedziska jest regulowana, oparcie profilowane, a samo krzesło - obrotowe. Pamiętajmy, że dziecko powinno siedzieć w pozycji wyprostowanej.

Oświetlenie i współpraca

Ponadto aranżując wnętrze, zadbajmy o to, aby do pomieszczenia wpadało jak najwięcej naturalnego światła, sprzyjającego nauce i najzdrowszego dla oczu. Gdy ustawiamy biurko pod oknem, zamontujmy jednak rolety lub żaluzje, żeby słońce nie męczyło oczu lub nie świeciło w monitor. Do nauki najlepiej wykorzystać białe, chłodne światło. Warto, aby lampka była wyposażona w oświetlenie LED.

Weźmy też pod uwagę, że biurko, krzesło, lampka, szafki – cała aranżacja miejsca do nauki – powinny podobać się przede wszystkim dziecku. Wtedy będzie ono pracowało chętniej i efektywniej, będzie lubiło przebywać w tym miejscu.

Jeżeli tylko mamy taką możliwość, zapytajmy dziecka o kolory, formę mebli, czy woli półki, czy szuflady. Niech uczestniczy w procesie aranżacji – sugeruje Michał Kichler.

Pamiętajmy również, że nie musimy trzymać się sztywno zasad ergonomii (np. kolorystyki), choć są one bardzo istotne. Urządzając nowoczesne biuro domowe dla dziecka, w którym codziennie będzie spędzać sporo czasu, bardziej wypada skupić się na wielkości przestrzeni, która jest do zagospodarowania, wieku dziecka i funkcjonalności mebli.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania? Oto 5 sposobów! [fot. Adobe Stock]

Jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania? Oto 5 sposobów!

Dziecko
środa, 29 sierpnia 2018, 11:11
Dzieciństwo to okres, w którym najmocniej poznajemy świat i wyrabiamy w sobie wiele nawyków, które będą nam towarzyszyć przez całe życie. Dobrze już od najmłodszych lat edukować naszą pociechę w kwestii zdrowego stylu życia. Oto jak do tego podejść!

Zobacz również