Przyzwyczajeni do naszego otoczenia, możemy nawet nie zauważyć, że działamy w środowisku, które nie sprzyja wydajnej pracy. Wiemy już, które szafki trzeba zamknąć, by dostać się do spiżarki, oraz jak stanąć, by móc dostać się do składników na półkach. Do naszego działania wkrada się automatyzm, który zamyka nam oczy na cały stracony w ten sposób czas. To dla nas naturalne, a zmiany wydają się niepotrzebne.
W kuchni jednak nie ma miejsca na wpadki. Kuchnia to centrum dowodzenia. Wszystko musi tu mieć swoje miejsce. Warto chwilę się zastanowić, czy przypadkiem nie trzeba wprowadzić w niej pewnych reform, które zrewolucjonizują jej aranżację, ale też i zwiększą naszą produktywność. Jeśli więc zapadła decyzja o remoncie domowego „sztabu”, to wszystkie zmiany trzeba zaplanować tak, aby wszystko, co się tu znajdzie, było praktyczne, trwałe i estetyczne.
Przechowywanie zapasów
Punktem o strategicznym znaczeniu jest rodzinna spiżarnia, w której będziemy składować najpotrzebniejsze składniki, przyprawy i przetwory. Niezbędne jest więc zastosowanie rozwiązania, które wytrzyma duże obciążenia, częste otwieranie, a przy okazji zapewni wygodny dostęp do każdego z produktów potrzebnych do przygotowania posiłków.
Dobrym kandydatem do takiej ciężkiej pracy jest regał Cargo Art. 253i – mówi Michał Kichler, ekspert do spraw okuć meblowych w firmie Häfele. – Mieści aż 5 pojemnych koszy, w których z powodzeniem schowamy wszystkie artykuły sypkie, jak: kasze, mąki, ryż czy cukier, ale też butelki z olejem czy większe sprzęty kuchenne. Ma nośność do 80 kilogramów. I nawet przy pełnym obciążeniu wysuwa się precyzyjnie i lekko – dodaje.
Takie rozwiązanie pozwala też tak rozplanować układ koszy we wnętrzu, by zmieścić tam wszystko, co niezbędne i zapewnić sobie wygodny dostęp do ładnie ułożonych i posegregowanych zapasów. W starych meblach dokuczliwym problemem bywały często kłopoty z sięgnięciem po rzeczy schowane w głębi szafki. Dzisiaj można sobie z tym poradzić dzięki pomysłowym regałom z półkami, które po otwarciu wysuwają się do przodu.
Tak właśnie działa inny z regałów Häfele – Cargo Art. 230i. Jest bardzo pojemny i praktyczny. Można w nim przechowywać wygodnie choćby butelki czy puszki z napojami – mówi Michał Kichler. – Po otwarciu skrzydła (na którym jest miejsce na część produktów), tylna półka wysuwa się, umożliwiając łatwy dostęp do wszystkiego, co znajduje się w szafce – wyjaśnia.
Przestrzeń dostępna w 100 procentach
Pojemności naszych kuchennych szafek często nie uda się zwiększyć. Ale można je tak zaprojektować, żeby oferowaną przestrzeń udało się wykorzystać w optymalny sposób. To pozwoli pochować największe i cięższe naczynia czy sprzęt AGD w odpowiednim dla nich miejscu. I w tym przypadku w sukurs przychodzą nowoczesne rozwiązania i praktyczny design. Pierwszym z nich są narożne szafki (zwykle najbardziej pojemne), które dysponują w pełni wysuwanymi półkami. Dzięki nim nawet przedmioty schowane w najciemniejszym rogu mebli są dostępne bez problemów.
Jednym z mistrzów w tej dziedzinie jest półka narożna Nuvola. Jej dwie niezależnie wysuwane półki sprawiają, że wykorzystujemy 100 procent dostępnej przestrzeni – nawet w miejscach, które z pozoru wydają się niedostępne – podpowiada ekspert do spraw okuć meblowych w firmie Häfele. – Innym praktycznym rozwiązaniem tego problemu jest szafka narożna Mondo. W tym przypadku dostęp do wszystkiego, co niezbędne, umożliwia system obracający całość. Co więcej, półka po obrocie automatycznie się domyka – mówi.
Gdyby okazało się, że potrzebne jest miejsce na większe przedmioty, po które często trzeba sięgać, sprawdzi się szuflada-siłaczka, która nie dość, że „uniesie” wielkie ciężary, to na dodatek pozwoli wygodnie z nich korzystać, otwierając się zupełnie.
Tu trudne zadanie, więc ta część kuchennego wyposażenia musi być zbudowana z solidnych materiałów i działać niezawodnie. Sprawdzonym pomysłem jest szuflada Moovit MX. To delikatny mocarz: mieści o 50 kilogramów sprzętu, ale dzięki odpowiednim prowadnicom i cichemu domykaniu pozwala nam kontrolować każdy ruch – zapewnia Michał Kichler.
Do tego, dochodzą też odpowiednie przegródki na sztućce i inne, drobne przedmioty, dzięki którym uda nam się wykorzystać całą dostępną przestrzeń.
Ergonomia i precyzja
Podnośniki do klap to obowiązkowa pozycja przy projektowaniu nowej kuchni. Coraz częściej zastępują fronty na zawiasach. Dzięki temu, że klapa po otwarciu unosi się do góry a nie otwiera na bok możemy swobodnie poruszać się po naszej kuchni. Dodatkowo odmiennie do tradycyjnych rozwiązań mamy swobodny dostęp do zawartości szafki również z boku, dzięki czemu zwiększa się ergonomia. Podnośniki do klap mogą lekko unosić duże i ciężkie fronty.
Tak działają wszystkie podnośniki Häfele z rodziny Free – mówi Michał Kichler. – Zaprojektowane z myślą o użytkownikach wymagają minimalnej siły do otwarcia. Dzięki regulacji siły mogą zatrzymywać front w dowolnym momencie ułatwiając jego zamknięcie.
Takie akcesoria meblowe skuteczne i bezpieczne, nawet w przypadku dużych ciężkich frontów o wadze ponad 20 kg.
Wszystkie te rozwiązania sprawią, że przebywanie i praca w nowej kuchni staną się o wiele przyjemniejsze niż w starym otoczeniu, a to, jak dobry projekt kuchni zwiększy sprawność z jaką będziemy przyrządzać kolejne posiłki, zaskoczy nie tylko pozostałych domowników, ale i nas samych!. Zwłaszcza że wspomniane meble są wykonane z wielką dbałością o estetykę.