Newsello.pl

Warsztaty dla rodziców w ramach akcji na rzecz multisensorycznego rozwoju dzieci

Co kryje się za tajemniczym słowem multisensoryczność? W jaki sposób świadomie stymulować zmysły? I czy istnieją kosmetyki bez konserwantów?
Warsztaty dla rodziców w ramach akcji na rzecz multisensorycznego rozwoju dzieci
Warsztaty dla rodziców w ramach akcji na rzecz multisensorycznego rozwoju dzieci

Na czym polega wielozmysłowość?
Wyniki badań naukowych, w które zaangażowana jest marka JOHNSON'S® , potwierdzają, że jednoczesne pobudzanie wszystkich zmysłów stanowi najsilniejszy impuls do prawidłowego rozwoju mózgu. Najważniejszy jest okres od 0 do 3 lat. Kiedy dziecko kończy 3 lata jego mózg jest już rozwinięty w 85%! Każdego dnia rodzice i dziecko zbliżają się do siebie - jest to proces tworzenia więzi. To właśnie ona jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju dziecka: pozwala mu wytworzyć poczucie własnej wartości, opiera się na miłości i zaufaniu, które są przeżyciami cielesnymi: dotykanie, szeptanie, przytulanie, śpiewanie, patrzenie sobie w oczy. Więź pozwala zestroić rytmy ciała i potrzeby umysłu. Z kolei otoczenie dziecka jest rozszerzeniem jego umysłu: odpowiednio ukształtowane pozwala dziecku odnieść poznawczy sukces przekraczający jego biologiczne możliwości, a zabawy z dzieckiem maksymalnie angażują jego systemy percepcyjne i motoryczne (action games) stymulując jego rozwój.

Wiadomo już, że im większa liczba zmysłów jest stymulowana, tym bogatsze poznawcze przeżycia dziecka. Jak wykorzystywać wielozmysłowość w codziennej pielęgnacji dziecka i co działa najsilniej? Zapach: stymulująco na umysł dziecka działają pachnące kwiaty, produkty spożywcze, a także kosmetyki przypominające o codziennych rytuałach. Kąpiel może stać się jednym z najbardziej zmysłowych doznań, jakich dziecko doświadcza w ciągu dnia. To prawdziwa eksplozja zmysłów. Rytuał pielęgnacyjny obejmujący mycie ciała i włosów oraz nawilżanie skóry połączone z przyjemnym masażem. Plusk wody, błyszczące i pękające bąbelki, delikatny zapach piany, spokojny głos mamy, jej uśmiechnięte oczy i ciepłe dłonie – wszystko to sprawia, że zmysły dziecka wyostrzają się, a jego mózg, niczym gąbka, chłonie nowe doznania, uczy się i rozwija. Zapach to także zapamiętywanie emocji. Dziecko od początku zapamiętuje zapach mamy jako dający bezpieczeństwo i spokój. Dlatego koszulka czy inna osobista rzecz mamy włożona do łóżeczka podczas jej nieobecności może przynieść dziecku ukojenie. Kojąco może działać także zapach kojarzony z codziennym rytuałem np. lawenda, która ma właściwości relaksujące. Obecność tego zapachu w powtarzalnym rytuale kąpieli to sygnał dla dziecka, że zbliża się czas snu. Dotyk: kontrasty ciepło - zimno: materiały o różnej przewodności ciepła np. plastik, drewno, metal czyli różne tekstury materiałów wykorzystywane podczas zabawy z dzieckiem i przy kreowaniu jego otoczenia. Wzrok: stymulująco działają zmiany oświetlenia: dziecko odmiennie postrzega przedmioty przy różnym natężeniu światła np.: lampa o regulowanej mocy oświetlenia, lampka nocna; lustro - pozwala rejestrować emocje, ruch i zmianę, warto dawać dziecku przyglądać się w lustrze i dotykać je - wszystko to rozwija poczucie własnej tożsamości i pewności siebie. Smak: dziecko poznaje świat także przez smakowanie, próbowanie wszystkiego, co ma w zasięgu.

Jak zapisać się na warsztaty?
JOHNSON'S® So Much More™ to cykl warsztatów i wykładów dla położnych i rodziców, który odbywa się w 8 polskich miastach. W akcji uczestniczyli już mieszkańcy Poznania, Łodzi, Krakowa, Katowic i Szczecina. Kolejne miasta włączone w promowanie wielozmysłowości wśród środowiska medycznego to: Wrocław (16.09), Gdańsk (21.09) i Warszawa (26.09). Warsztaty odbywają się w godzinach 9:00-15:00. Warsztaty dla rodziców odbędą się również we Wrocławiu (17.09), Gdańsku (22.09) i Warszawie (27.09).

Aby wziąć udział w warsztatach, uczestnicy powinni zarejestrować się na stronie i wypełnić formularz ohnsonsbaby.babyonline.pl/warsztaty. Wstęp na szkolenie jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń.

Na stronie znajduje się także dokładny harmonogram i lista lokalizacji warsztatów.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania? Oto 5 sposobów! [fot. Adobe Stock]

Jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania? Oto 5 sposobów!

Dziecko
środa, 29 sierpnia 2018, 11:11
Dzieciństwo to okres, w którym najmocniej poznajemy świat i wyrabiamy w sobie wiele nawyków, które będą nam towarzyszyć przez całe życie. Dobrze już od najmłodszych lat edukować naszą pociechę w kwestii zdrowego stylu życia. Oto jak do tego podejść!
Jak przygotować miejsce do nauki dla dziecka? [fot. Shutterstock]

Jak przygotować miejsce do nauki dla dziecka?

Dziecko
czwartek, 23 sierpnia 2018, 12:09
Odpowiednie warunki mogą znacznie pomóc w polepszeniu się ocen i ogólnego samopoczucia naszego potomstwa. Dowiedz się, o czym trzeba pamiętać, projektując pokój dla dziecka!

Zobacz również