Wrzosy to z pewnością najbardziej charakterystyczne rośliny jesiennych ogrodów. Cenimy je z pewnością dlatego, że w czasie kiedy większość roślin traci swoje dekoracyjne kwiaty, one zakwitają w pełnej krasie. Delikatne kwiaty, wzniesione dumnie na wyprostowanej łodydze, we wszystkich kolorach tęczy mogą rozjaśnić nawet najbardziej ponure, jesienne dni… Jednak aby stworzyć w ogrodzie atrakcyjne wrzosowisko, musimy pamiętać o kilku zasadach uprawy wrzosów. Jakich? Zdradzamy w poniższym artykule.
Słowem wstępu…
Wrzosy to zimozielone, wieloletnie krzewinki, których wysokość waha się od około 20 cm do nawet 60 cm. Najbardziej atrakcyjnie wyglądają w większych grupach, tworzą wtedy malownicze, barwne, kwitnące łany.
Wrzos to roślina zbudowana z cieniutkich łodyżek, na których osadzone są ostre listki, na szczytach tych pędów, znajdują się kwiatostany, pojedyncze kwiaty to przypominające dzwoneczki, drobinki, które występują w różnorodnych kolorach ,od różu, poprzez czerwień czy pomarańcz. Łodyżki wrzosów najczęściej maja kolor ciemnozielony, ale występują gatunki o kolorach seledynowych, żółtych a nawet szarych.
Okres kwitnienia wrzosów, jest zależny od gatunku - może rozpoczynać się już w lipcu, i trwać nawet do grudnia. Najbardziej atrakcyjne odmiany: ‘Boskoop' ,'Heidezwerg', 'Orange Queen ,'Silver Knight' Alba Praecox' 'Spring Cream' 'Velvet Fascination' 'Carmen' 'Dark Beauty'
Sadzenie wrzosów
Jakie podłoże?
Wrzosy naturalnie możemy spotkać w lasach, mają tam idealne warunki do rozwoju i wzrostu. Wrzosy wymagają gleby lekkiej, przepuszczalnej i próchniczej. Najbardziej optymalne pH gleby powinno być kwaśne i wynosić 5.
Stanowisko idealne na ogrodowe wrzosowisko powinno znajdować się w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym. Do prawidłowego wybarwiania się wrzosów potrzebne jest słońce. Stanowisko na jakim wysadzimy wrzosy, możemy wysypać korą. Ściółkowanie rabat przynosi nam kilka korzyści: ogranicza wzrost chwastów, pozwala utrzymać odpowiednią wilgotność gleby, pozwala utrzymać kwaśne pH gleby.
Do sadzenia wrzosów najlepiej jest zastosować podłoże do rododendronów lub kwaśny torf. Mieszamy go z podłożem występującym na danym terenie oraz z piaskiem, jeżeli gleba jest ciężka i nieprzepuszczalna. W ten sposób zaprawiamy dołki pod wrzosy, lub jeżeli planujemy sadzenie większej ilości, po prostu zaprawiamy podłoże na całej powierzchni, mieszając wszystko razem i następnie równomiernie rozmieszczając na danym terenie.
Coraz częściej poleca się w uprawie wrzosów, szczepionkę mikoryzową, która poprawia warunki siedliskowe i gwarantuje sukces w uprawie tych roślin. Nie polecamy natomiast do uprawy wrzosów wykorzystywać naturalnego, leśnego podłożą, gdyż nigdy nie mamy pewności jaki typ gleby i o jakim pH jest to gleba.
Jak sadzić wrzosy?
Wrzosy możemy posadzić w donicy lub do gruntu. Niezależnie od tego w jakim miejscu planujemy je posadzić, musimy uwzględnić warunki podłożą, a przede wszystkim kwasowość gleby. Konieczna może być wymiana lub zaprawienie podłoża na większym obszarze. Wrzosy nie lubią stojącej wody, dlatego rozluźniamy strukturę gleby, ułatwiając odpływ nadmiaru wody. W donicach stosujemy warstwę drenażu, najczęściej w postaci keramzytu, który wysypujemy na dno donicy i następnie oddzielamy od podłoża warstwą agrowłókniny ( spływające z wodą podłoże mogłoby zalepić otwory w donicy i utrudnić odpływanie wody). Aby uzyskać ładny i intensywny efekt, wrzosy w donicach musimy posadzić bardzo gęsto. W terenie przyjmuje się, w zależności od ich wymiarów, 8 do 15 sztuk na metr kwadratowy.
Wrzosy mają płytki system korzeniowy, dlatego wystarczy, aby grubość warstwy do ich sadzenia miała głębokość 20 -25 cm, nie możemy także posadzić ich za głęboko, bo mogą się nie przyjąć.