Newsello.pl

Nowość w codziennej pielęgnacji skóry niemowląt

Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia, ponieważ ma wyższe pH i jest o około 20-30% cieńsza niż skóra osoby dorosłej.
Nowość w codziennej pielęgnacji skóry niemowląt / fot. pixabay.com
Nowość w codziennej pielęgnacji skóry niemowląt / fot. pixabay.com

Pieluszkę zmienia się około 12 razy dziennie, gdy mówimy o noworodku i około 8 razy dziennie w przypadku kilkumiesięcznego dziecka. Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry w czasie przewijania, by ustrzec malucha przed nieprzyjemnościami związanymi podrażnieniami delikatnej skóry? Czy wspomniana czynność zawsze powinna wyglądać tak samo? Dlaczego tak kluczowy jest dobór odpowiedniego preparatu do pielęgnacji tej partii skóry? Na te i inne pytania odpowiadamy wspólnie z ekspertem, dermatologiem, prof. dr hab. n. med. Magdaleną Czarnecką-Operacz.

Zdaniem eksperta
- O delikatną skórę niemowląt i dzieci należy dbać w szczególny sposób. Ważna jest nie tylko regularna i dokładna higiena, ale również dobór takich kosmetyków, które nie podrażniają skóry, są hipoalergiczne i zawierają naturalne składniki wspomagające odbudowę naturalnej warstwy hydrolipidowej. Odnosi się to szczególnie do tej części skóry, która przez prawie cały dzień jest w kontakcie z pieluszką. Kosmetyk pełniący funkcję ochronną i wzmacniającą ma tu kluczowe znaczenie dla zapobiegania ewentualnym podrażnieniom. Od kwietnia br. dostępny jest na rynku nowy produkt, spełniający wspomniane przeze mnie kryteria, z serii Sudocrem – Sudocrem Care & Protect, maść ochronna o potrójnym działaniu do stosowania na delikatną skórę dziecka przy każdej zmianie pieluszki – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Magdalena Czarnecka-Operacz.

Dobre nawyki, wspólne rytuały
Jesteś ekspertką w okazywaniu uczuć i zabawach z maluszkiem? Możesz być ekspertką również w pielęgnacji skóry pod pieluszką. Zmiana pieluszki to jedna z najczęstszych czynności, tuż po karmieniu i usypianiu malucha, którą wykonują mamy. Aby przewijanie nie wiązało się z płaczem i rozdrażnieniem u dziecka warto znać kilka zasad z nim związanych.

Sprawdzaj pieluszkę systematycznie, np. tuż po karmieniu, wtedy, gdy maluch wysyła sygnały mogące wskazywać na konieczność przewijania, ale również wtedy, gdy nic nie wskazuje na potrzebę zmiany. Systematyczna kontrola pieluszki zmniejszy ryzyko odparzeń.
Uchroń malucha przed nieprzyjemnościami, takimi jak pieczenie, swędzenie czy ból związany z odpieluszkowym zapaleniem skóry. Przede wszystkim dokładnie oczyszczaj skórę malucha przy każdej zmianie pieluszki. Nie pozwól, by bakterie zostały na dłużej w środowisku wilgotnym i ciepłym, co sprzyja rozwojowi infekcji. Świeżo upieczone mamy bardzo często pośpiesznie wykonują tę czynność, bo np. dziecko reaguje płaczem i jest poddenerwowane, podczas gdy dokładne oczyszczenie pupy jest podstawą profilaktyki podrażnień.
Dbaj o wietrzenie pupy dziecka. Co jakiś czas pozwól maluchowi pobyć bez pieluszki. Możesz wówczas rozłożyć matę lub podkłady, by zabezpieczyć łóżko czy dywan przed nieprzewidzianym siusianiem.
Obmywaj skórę pod pieluszką co jakiś czas, np. co 2 czy 3 przewijanie. Same chusteczki, nawet te najlepiej nawilżone, nie zapewnią takiego odświeżenia jak ciepła woda.
Chroń skórę dziecka, stosując preparaty hipoalergiczne, które zostały przebadane dermatologicznie i nie zawierają sztucznych barwników ani środków konserwujących. Jednym  nich może być nowy produkt, docenianej przez rodziców, marki Sudocrem - maść ochronna do codziennej pielęgnacji – Sudocrem Care & Protect. Preparat dopasowany jest do wrażliwej i delikatnej skóry bobasa podatnej na podrażenienia. Zawarty w kremie ekstrakt z winogron chroni skórę przed zakażeniem bakteryjnym oraz uszczelnia naczynia krwionośne. Wzbogacony o witaminę E i prowitaminę B5 skład wzmacnia skórę i pozwala utrzymywać ją w dobrym stanie. Szczelna bariera ochronna zatrzymuje naturalną wilgoć, dzięki czemu skóra jest miękka, gładka i elastyczna. Maść chroni nawet najbardziej delikatną skórę przed otarciami i czynnikami drażniącymi. Preparat nie zawiera cynku, więc nie działa wysuszająco.
Rób to, co podpowiada Ci intuicja – młode mamy narażone są na dobre rady otoczenia, również w kwestii przewijania, podczas gdy Ty sama najlepiej wiesz, co sprawdza się u Twojego dziecka, a co nie. Każde dziecko jest inne, dlatego bardzo indywidualnie należy podejść do jego potrzeb.
Edukuj się sprawdzając np. to, co pojawia się na rynku, jakie badania zostały w ostatnim czasie przeprowadzone, jakie produkty pojawiły się w sprzedaży. Dziecko rośnie bardzo szybko, a wraz z tym zmieniają się jego potrzeby, za czym musi nadążyć każdy rodzic. Dotyczy to każdego aspektu macierzyństwa, również tego związanego z codzienną pielęgnacją.
Miej Sudocrem w pogotowiu – jeśli widzisz, że pojawia się zaczerwienienie czy zmiany wysiękowe najlepiej zastosuj krem Sudocrem, który koi i łagodzi podrażnienia już po 2 dniach od momentu aplikacji. Na co dzień używaj produktu zapobiegającego podrażnieniom np. Sudocrem Care & Protect. Oba te preparaty to kompleksowa opieka nad pupą Twojego dziecka.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania? Oto 5 sposobów! [fot. Adobe Stock]

Jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania? Oto 5 sposobów!

Dziecko
środa, 29 sierpnia 2018, 11:11
Dzieciństwo to okres, w którym najmocniej poznajemy świat i wyrabiamy w sobie wiele nawyków, które będą nam towarzyszyć przez całe życie. Dobrze już od najmłodszych lat edukować naszą pociechę w kwestii zdrowego stylu życia. Oto jak do tego podejść!
Jak przygotować miejsce do nauki dla dziecka? [fot. Shutterstock]

Jak przygotować miejsce do nauki dla dziecka?

Dziecko
czwartek, 23 sierpnia 2018, 12:09
Odpowiednie warunki mogą znacznie pomóc w polepszeniu się ocen i ogólnego samopoczucia naszego potomstwa. Dowiedz się, o czym trzeba pamiętać, projektując pokój dla dziecka!

Zobacz również