Newsello.pl

Jak zachęcić dziecko do zabawy z innymi dziećmi?

Rodzice kilkuletnich dzieci często martwią się, że nie są one skore do zabawy z innymi dziećmi. Czy jest to rzeczywiście powód do niepokoju? Co zrobić, by zachęcić naszego malucha do kontaktu z rówieśnikami?
Jak zachęcić dziecko do zabawy z innymi dziećmi?
Jak zachęcić dziecko do zabawy z innymi dziećmi?

Umiejętności nawiązywania kontaktów i przyjaźni z rówieśnikami, jak każdej innej umiejętności trzeba się nauczyć. Już dwuletniego malca warto zachęcać do wspólnej zabawy z rówieśnikami, nawet jeśli na co dzień nie chodzi do przedszkola, a pozostaje pod opieką niani. Doświadczone nianie powinny zdawać sobie z tego sprawę i jak najczęściej uczęszczać z podopiecznym do parków i na place zabaw, czyli wszędzie tam gdzie można znaleźć rówieśników.

Potrzebna jest Ci doświadczona i wspierająca rozwój dziecka niania w Poznaniu? Poszukaj jej na specjalnych portalach internetowych zrzeszających opiekunki z doświadczeniem, np. https://www.niania.pl/poznan.

Kontakty z rówieśnikami a wiek dziecka
Ze względu na rozwój emocjonalny, psychiczny i społeczny dziecka, jego kontakty z rówieśnikami będą wyglądać zupełnie inaczej, gdy będzie miał 2, 3 lata, a inaczej, gdy będzie już kończył wiek przedszkolny. Pomiędzy drugim a 3 rokiem życia dziecka warto jedynie umożliwiać mu kontakt z rówieśnikami oraz delikatnie zachęcać do wspólnej zabawy. Trzeba przy tym pamiętać, że dopiero po 3 roku życia dochodzi do przyspieszenia procesu socjalizacji. Natomiast 6 letnie dziecko zazwyczaj już jest dobrze rozwinięte społecznie i posiada kilku ulubionych przyjaciół oraz wielu kolegów.

Dwulatek
Dwuletnie dziecko jest już zainteresowane rówieśnikami, dlatego codzienne samotne spacery z wózkiem warto wtedy zamienić na przebywanie z maluchem w parku i na placu zabaw. Dwulatek oczywiście jeszcze niechętnie będzie się dzielił swoimi zabawkami, ale może już wyraźnie pokazywać nam, że odczuwa potrzebę kontaktu z innymi dziećmi. Wszystko oczywiście zależy też od temperamentu malca. Jeśli dwulatek jest lekko wycofany lub nieśmiały, to nie trzeba się tym bardzo przejmować, a po prostu dać mu czas, zwracając uwagę na to, by każdego dnia chociaż przez chwilę miał okazję do nawiązania kontaktu z innymi dziećmi.

Trzylatek
Trzyletnie dziecko powinno już coraz chętniej przebywać z rówieśnikami. Dla większości maluchów w tym wieku bardzo ważna jest wspólna zabawa. Niektóre dzieci już wtedy mogą wykazywać pewne cechy swojego charakteru, które mogą rozwinąć się mocniej lub z czasem złagodnieją, jak np. duża wrażliwość, towarzyskość czy nieśmiałość.

Warto pamiętać, że trzylatek może już być uczony tego, że zabawkami należy się dzielić, ale nie powinniśmy oczekiwać od niego, że dłużej skupi się na jednej zabawie. Zazwyczaj po kilku minutach będzie już znudzony i albo zmieni partnera do zabawy, albo na przykład pójdzie w inne miejsce, by pobawić się samemu. Trzyletnie dziecko nie będzie też potrafiło bawić się ze starszymi dziećmi, dlatego lepiej poszukać mu towarzystwa w możliwie najbardziej zbliżonym do niego wieku.

Chcąc pomóc dziecku w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami, powinniśmy robić tylko dwie rzeczy. Przede wszystkim umożliwiać mu taki kontakt oraz delikatnie go do niego zachęcać. Należy pamiętać, że zabawa czy dzielenie się zabawkami nigdy nie powinny odbywać się pod przymusem.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania? Oto 5 sposobów! [fot. Adobe Stock]

Jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania? Oto 5 sposobów!

Dziecko
środa, 29 sierpnia 2018, 11:11
Dzieciństwo to okres, w którym najmocniej poznajemy świat i wyrabiamy w sobie wiele nawyków, które będą nam towarzyszyć przez całe życie. Dobrze już od najmłodszych lat edukować naszą pociechę w kwestii zdrowego stylu życia. Oto jak do tego podejść!
Jak przygotować miejsce do nauki dla dziecka? [fot. Shutterstock]

Jak przygotować miejsce do nauki dla dziecka?

Dziecko
czwartek, 23 sierpnia 2018, 12:09
Odpowiednie warunki mogą znacznie pomóc w polepszeniu się ocen i ogólnego samopoczucia naszego potomstwa. Dowiedz się, o czym trzeba pamiętać, projektując pokój dla dziecka!

Zobacz również