Zgodnie z nim, najmłodsi, którzy wykonują zadania najbardziej odpowiadające im indywidualnym zainteresowaniom, są dużo bardziej pewni siebie, samodzielni, z ufnością patrzą na świat, ale też uczą się na własnych błędach. Zdaniem prekursorki, już dawno powinno się odejść od nauczania systemowego, gdzie wszystkie dzieci bierze się pod uwagę jako ogół, grupa. Tylko zaspokajanie potrzeb każdej jednostki może przynieść odpowiednie rezultaty.
Podobnie jest z każdym aspektem życia naszych pociech. Montessori wprowadziła swoją filozofię nie tylko do świata edukacji, ale również rozrywki i zabawy. Okazuje się bowiem, że również zabawki potrafią edukować i wychowywać, o ile zostaną właściwie dobrane.
Istotą zabawek Montessori jest fakt, iż wpływają one doskonale na zmysły, które mają być pobudzane już od narodzin dziecka. Pamiętajmy, że pierwsze trzy miesiąca życia noworodka są jakby wstępem, procesem adaptacyjnym. Najczęściej, warto pozwolić samej naturze na postępy, wręcz nie zaleca się dostarczania dziecku zewnętrznych bodźców w nadmiernej ilości. Co ciekawe, nie oznacza to jednak, że dziecko ma jedynie leżeć w łóżeczku i czekać na rozwój. Można go w tym wspomóc i właśnie dlatego mowa tutaj o zabawkach Montessori, bo te sprawdzają się idealnie.
Do trzeciego miesiąca życia dziecka, kiedy jego wzrok nie jest jeszcze perfekcyjny, zaleca się montowanie nad łóżeczkiem karuzeli, ale tylko w kolorach, które dziecko rozróżnia – biel, czarny oraz czerwony. Zawieszki mogą przybierać różną postać: klocki, lalki, motyle, samochody, tutaj pole do popisu pozostawia się rodzicom.
Zgodnie z teorią Marii Montessori, dzieci są małymi odkrywcami życia aż do 6-go roku życia i właśnie do tego czasu filozofia zgodnie ze stworzonym przez nią nurtem działa najlepiej. Dzieci przyswajają w sposób naturalny to, co dzieje się w ich otoczeniu, odbierają bodźce, wykorzystują zmysły, usprawniają się procesy poznawcze i przyczynowo skutkowe. Działa to zarówno podczas naukowej wycieczki jak i swobodnej zabawy, o ile malec rozrywkę wybierze samodzielnie.
Co jest ważne, jeśli chcemy wprowadzić filozofię Montessori we własnym domu? Sprawdzi się ona doskonale, jeśli stworzymy ku jej realizowaniu właściwe warunki. Wszystko ma być uporządkowane, ale łatwo dostępne. Dzieci bezsprzecznie mają mieć pełną swobodę w wyborze spędzania wolnego czasu, zabawie czy nauce, ale zawsze pod okiem rodzica, który daje mu różne propozycje. Ostateczna decyzja, zawsze jest jednak podejmowana przez malca. Należy wspierać i udostępniać mu wiele możliwości, które wpływać będą na prawidłowy rozwój i nabywanie kolejnych umiejętności. Co ważne, metoda Montessori to nie tzw. bezstresowe wychowanie. To raczej baczna obserwacja dziecka i pozwalanie mu na samodzielne podejmowanie decyzji, w ramach wybranych opcji. A te zależą już od rodzica.
W Polsce, nurt Montessori staje się dopiero popularny. W większych miastach bez problemu rodzice mogą uczęszczać na odpowiednie kursy, dzięki którym sprawnie wprowadzą tą filozofię życia w „czterech kątach”. Powstaje również coraz więcej sklepów, w jakich bez problemu znaleźć można idealne gadżety do realizacji Montessori, w tym również zabawek.
Artykuł napisany w oparciu o treści zawarte na stronie kabum.pl - sklepu z zabawkami Montessori.
Jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania? Oto 5 sposobów!
Dzieciństwo to okres, w którym najmocniej poznajemy świat i wyrabiamy w sobie wiele nawyków, które będą nam towarzyszyć przez całe życie. Dobrze już od najmłodszych lat edukować naszą pociechę w kwestii zdrowego stylu życia. Oto jak do tego podejść!