Newsello.pl

Wiosna w ogrodzie – czas na przygotowania!

Jesteśmy już w połowie lutego, a to oznacza, że już musimy zacząć myśleć o tym, jak przywitamy marzec w naszych ogrodach! Dowiedz się, o czym należy pamiętać przygotowując swój ogród do wiosny.
Wiosna w ogrodzie – czas na przygotowania! [fot. ip - Agas]
Wiosna w ogrodzie – czas na przygotowania! [fot. ip - Agas]

Rośliny, choć jeszcze uśpione, wraz z rosnącą temperaturą przygotowują się na przyjście wiosny. Mimo, że na słoneczną pogodę musimy jeszcze poczekać, już teraz warto pomyśleć o swoim ogrodzie. Odpowiednie przygotowanie, jeszcze przed sezonem, sprawi, że wkrótce będziemy mogli cieszyć się odpoczynkiem w naszej pięknej, zielonej oazie. Jak zatem zadbać o ogród na wiosnę? Na to pytanie odpowiada Agnieszka Gilińska z firmy Agas, oferującej artykuły ogrodnicze hiszpańskiej marki AMIG, przy pomocy których będzie można sprawnie przygotować i pielęgnować otoczenie swojego domu.

To, o co powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności, to narzędzia do ogrodu. Wiosną, przed pierwszymi pracami warto sprawdzić ich stan i zastanowić się nad tym, co i do czego będzie nam potrzebne. Może się okazać, że w tym sezonie konieczne będzie uzupełnienie schowka na narzędzia o nowe łopaty, grabie, sekatory czy nożyce do gałęzi.

Zdrowe drzewka i krzewy

Od tego, jak wykonamy prace o tej porze roku, zależeć będzie wygląd naszego ogrodu latem. Choć o soczystych, świeżo zerwanych owocach możemy na razie tylko pomarzyć, to już teraz warto zapewnić naszym roślinom odpowiednią pielęgnację. Przycinanie drzewek i krzewów jeszcze przed wiosną powinno być naszym pierwszym krokiem do prawidłowego przygotowania ogrodu na sezon – mówi Agnieszka Gilińska z firmy Agas.

Dzięki linii Highline z oferty firmy Agas z łatwością dostosujemy sprzęt do naszych wymagań. Nożyce do gałęzi dostępne są w 6 rozmiarach. Możemy wybrać m.in. ostrza pokryte teflonem, aluminiowe ramiona i decydować o zakresie cięcia. To pozwoli nam wybrać sprzęt, odpowiedni do naszych potrzeb w pracach ogrodowych. W ofercie Agas znajdziemy także nożyce do żywopłotu w czterech wariantach. Teleskopowe uchwyty, chromowane ostrza o szerokiej rozpiętości i solidne wykończenie, pomogą nam precyzyjnie uformować krzewy. W wykonywaniu ogrodowych obowiązków na pewno przyda się również któryś z dostępnych sekatorów. Aluminiowe uchwyty, dodatkowe sprężyny i regulacja otwarcia, sprawdzą się niezależnie od tego, jakie rośliny rosną przy naszym domu.

Gałęzie drzewek owocowych powinniśmy przyciąć już pod koniec lutego. Warto je nieco przerzedzić, by później do korony docierało jak najwięcej promieni słonecznych, a nasze jabłka, śliwki czy gruszki były bardziej soczyste – radzi Agnieszka Gilińska z firmy Agas.

Zdarza się też, że drzewa zaczynają blokować dostęp do światła w naszym domu lub niebezpiecznie przechylają się w stronę okien. W przypadku starych i grubych konarów, które trzeba całkowicie wyciąć, możemy posłużyć się specjalnym obcinaczem do gałęzi lub jedną z wielu pił, znajdujących się w ofercie firmy Agas. Obcinacz do gałęzi Tijera Cortarramas mocowany jest na trzpieniu, posiada zapasowe ostrze, piłę, sprężynę oraz linkę, natomiast spośród pił warto dokonać wyboru zależnego od przeznaczenia – składana rękojeść ABS sprawdzi się w przypadku drobniejszych prac, a standardowy model z amerykańskim zębami pozwoli na uporanie się z dużymi konarami.

Żyzna ziemia gotowa do sadzenia

Przygotowanie ziemi to jedna z podstawowych i najważniejszych prac w ogrodzie na wiosnę. Przed wiosennym sadzeniem roślin warto zadbać o żyzną glebę. Kiedy zrobi się nieco cieplej, a ziemia nie będzie już twarda od zimowych mrozów – powinniśmy rozpocząć proces poprawiania jej "kondycji".

Jak mówi Agnieszka Gilińska z firmy Agas: W pierwszej kolejności musimy usunąć resztki zeszłorocznych, obumarłych roślin. Pomogą nam w tym motyki, które przydają się zwłaszcza na niedużych obszarach, gdzie odchwaszczamy lub napowietrzamy zewnętrzną warstwę ziemi – na klombach kwiatowych, w doniczkach, obok alejek. Tzw. „pazurki”  sprawdzą się przy pielęgnacji gęsto rosnących upraw z utrudnionym dostępem, ponieważ są przystosowane do pracy w wąskich rzędach i na kamienistej powierzchni.

W warsztacie ogrodniczym nie może zabraknąć także małych łopatek, które przydadzą się bezpośrednio przy sadzeniu roślin. Firma Agas wprowadziła do swojej oferty szeroki wybór produktów tego typu. Obcinacze do korzeni pomogą nam się uporać z obumarłymi lub uporczywymi pnączami, a widełki spulchnią ziemię i pomogą nam przy pozbywaniu się chwastów. Decydując się na narzędzia, możemy wybrać długość ich trzonu, materiał z którego są wykonane, kolor i rozmiar. Jeśli mamy do oporządzenia większy obszar, warto zdecydować się na artykuły ogrodnicze z teleskopowymi rączkami – grabki, motyki czy łopatki z linii Jardín marki AMIG. Dzięki temu unikniemy bólów pleców, które dokuczają nam zazwyczaj przy wykonywaniu prac związanych z ziemią.

Po uporaniu się z porządkowaniem gleby, a jeszcze przed przystąpieniem do jej nawożenia, powinniśmy zabrać się za jej przekopanie. Z pomocą dużych łopat, jak modele Laya czy Pala, rozbijemy duże grudy i spulchnimy glebę, a szeroki wybór grabi i małych grabek pozwoli nam wyrównać powierzchnię i pozbyć się przegniłych liści czy drobnych śmieci. W ofercie Agas dostępne są artykuły ogrodnicze dostosowane do naszych potrzeb – aluminium, teflon czy chrom to tylko niektóre z materiałów wśród których możemy wybierać.

Przygotowanie miejsca do odpoczynku

Warto sobie ułatwić pracę, decydując się na odpowiedni sprzęt najwyższej jakości, który posłuży nam na lata. Narzędzia ogrodowe, takie jak motyki, łopaty i grabie – pomogą nam zapanować nad otoczeniem – mówi Agnieszka Gilińska z firmy Agas.

W ofercie firmy Agas znajdziemy także akcesoria ogrodowe, które przydadzą nam się także w późniejszych etapach pielęgnowania ogrodu. Toporki do drewna na letnie ogniska ze stabilnym trzonkiem, nożyce do trawy z siedmioma pozycjami ostrza, ale także szeroki wybór oświetlenia zewnętrznego i skrzynek na listy, które ozdobią nasze przydomowe ogrodzenie.

Prace ogrodowe często kojarzymy z przykrym obowiązkiem i żmudnym sprzątaniem otoczenia domu. Wiosenne przygotowania do sezonu letniego nie muszą być jednak ciężką pracą. Warto podzielić sobie zadania na mniejsze czynności i rozłożyć prace w czasie. Wykonywanie porządków w ogrodzie może być odmianą aktywnego ruchu na świeżym powietrzu, który połączymy z przygotowaniem miejsca relaksu na sezon letni.

Jak mówi Agnieszka Gilińska z firmy Agas: Pomyślmy już teraz o rodzinnych grillach w ogrodzie, o świeżo ściętych kwiatach i zebranych warzywach z domowej grządki. Zaprośmy wiosnę do ogrodu, wykonując niezbędne prace już teraz, jeszcze zanim ucieszy nas słoneczna pogoda. Dzięki temu już niedługo będziemy mogli rozkoszować się poranną kawą na świeżym powietrzu, wieczornymi spotkaniami z przyjaciółmi pod gołym niebem oraz zadbanym, zielonym ogrodem.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również