Niezaprzeczalnie materiały do nauki nie należą do najtańszych. Już od pierwszej klasy, każde dziecko powinno być zaopatrzone w komplet podręczników, zeszytów ćwiczeń, słowników i innych, dodatkowych pomocy naukowych. Nie każdy jednak chce czy może wydawać każdorocznie część pensji na coś, co posłuży dziecku chwilę, a ostatecznie zostanie zniszczone czy popadnie po roku w zapomnienie. Rozwiązaniem jest kupowanie używanych książek lub szukanie tanich księgarni – takich, które nie są rekomendowane przez szkołę czy dostępne stacjonarnie. Nie od dziś wiadomo, że w sieci można znaleźć prawdziwe perełki. Co wybrać?
Nowe książki
- decydując się na zakup nowych książek, mamy pewność, że nie są zniszczone, nie posiadają braków w kartkach, nie są porysowane, pomazane, pokreślone itp. W przypadku, kiedy wiemy, ze z tych książek skorzysta jeszcze nasze młodsze dziecko lub kogoś z rodziny czy znajomych, warto wybrać tę opcję.
- kiedy rozważamy wybór nowych książek dla dziecka, warto się upewnić, czy są one niezbędne. Może się okazać, że dodatkowy zeszyt ćwiczeń nie będzie praktycznie używany, a z jednego podręcznika mogą korzystać dwie osoby w ławce. Najlepiej zasięgnąć rady nauczyciela lub rodziców starszych dzieci.
- przy okazji reformy edukacji, może okazać się, że nowe podręczniki są koniecznością (najlepiej zasięgnąć informacji w szkole do której uczęszcza nasze dziecko, być może podręczniki organizowane będą dopiero we wrześniu). Warto jednak poszukać najtańszych opcji – zakupu książek w większej ilości bezpośrednio w drukarni lub wyboru księgarni i sklepów internetowych, w których ceny mogą się znacznie różnić.
Porównywarkę cen podręczników książek znajdziesz TUTAJ.
Używane książki
- ich zaletą jest przede wszystkim cena – używane podręczniki możemy kupić nawet o połowę taniej od tych nowych, a ich jakość wcale nie musi się diametralnie różnić, wystarczy poświęcić na szukanie zadbanych egzemplarzy nieco więcej czasu
- warto postawić na używaną książkę w przypadku podręczników, które wiemy, że będą rzadko używane lub są jedynie dodatkiem do obowiązkowych materiałów – zaoszczędzone pieniądze na pewno przydadzą się we wrześniu
- używane książki nie zawsze się sprawdzają – np. w przypadku zeszytów ćwiczeń – należy zwrócić uwagę, w jakim stopniu są one uzupełnione, może się okazać, że nasze dziecko bardzo chętnie skorzysta z uzupełnionych zadań – co, jak wiadomo – nie jest najlepszym wyjściem. Uniwersalnym wyjściem wydaje się być połączenie używanych podręczników z nowymi ćwiczeniami.
Najtańsze zeszyty ćwiczeń znajdziesz pod TYM linkiem.
Reasumując – warto dobrze przemyśleć, ilu książek będziemy potrzebować. Nawet połączenie nowych i używanych, wyjdzie dla naszego portfela dużo korzystniej od kupowania wszystkich materiałów w księgarni.
Zobacz więcej: Jakie są najpopularniejsze książki do nauki języków obcych? KLIK