Newsello.pl

Przepis na dobrą pizzę – zacznij od odpowiedniej mąki!

Wysokiej jakości składniki to podstawa każdego udanego dania. Popularna pizza, wbrew pozorom nie jest aż tak łatwa do przygotowania... przynajmniej, jeśli chcemy by była dobra. Oto dlaczego warto zwracać uwagę na dobór mąki do pizzy! [dodatkowo – przepis!]
Przepis na dobrą pizzę – zacznij od odpowiedniej mąki! [fot. materiały prasowe – Młyn Jaczkowice]
Przepis na dobrą pizzę – zacznij od odpowiedniej mąki! [fot. materiały prasowe – Młyn Jaczkowice]

Jest najpopularniejszym daniem na świecie, a w ubiegłym roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako niematerialne dobro kultury... Pizza! Uwielbiają ją niemal wszyscy – od najmłodszych po najstarszych – niezależnie od tego, czy jemy ją w restauracji w Neapolu czy w polskich pizzeriach, które coraz częściej dotrzymują kroku włoskim... a przecież aromatyczną pizzę możemy przygotować również sami w domu! Najlepsi kucharze zgodnie potwierdzają, że sekretem dobrego ciasta jest wybór odpowiedniej mąki. W linii „Domowa Piekarnia” od Młyn Jaczkowice znajdziemy specjalną mąkę do pizzy, z którą przygotujemy pachnące danie rodem ze słonecznej Italii. 

Włoską kuchnię wyróżnia minimalizm i użycie małej ilości składników najwyższej jakości. Spód pizzy jest jej wizytówką – powinien być wypieczony tak, by trzymany za brzegi nie opadał pod ciężarem składników, a po zastukaniu palcem wydawał dźwięk zbliżony do świeżo upieczonego bochenka.

Mąka do zadań specjalnych

W zależności od doboru składników, pizzę powinno się piec od 10 do 15 minut. Dobra mąka pozwala wydobyć w tym czasie najlepsze walory smakowe, a zatem – chrupiący spód i miękkość w środku. Linia „Domowa Piekarnia” od Młyna Jaczkowice to rozwiązanie dla amatorów kuchni, którzy cenią sobie głębię smaku. Mąkę na pizzę charakteryzuje wysoki stopień rozdrobnienia, przez co ciasto zyskuje lekkości. Wypieki do których się jej używa są bardziej delikatne.

W Polsce nadal jesteśmy podzieleni na fanów puszystego, drożdżowego placka i zwolenników cienkiej, włoskiej Margherity. Niezależnie od tego, jaką pizzę chcemy uzyskać, mąka stanowi jej najważniejszy składnik. Dobre ciasto, nawet chrupkie, powinno zachować optymalny poziom wilgoci w środku, żeby nie być za suche. Powinniśmy też pamiętać, że dobrze przygotowana pizza nie może nasiąknąć sosem pomidorowym, ponieważ miękki placek nie utrzyma ciężaru składników.

Jeden produkt – wiele możliwości

Samo ciasto na pizzę, jeśli jest dobrze przygotowane, może stać się podstawą wielu innych dań. Warto z niego przygotować na przykład focaccię z ziołami i oliwą, flammkuchen – niemiecki placek z cebulą i boczkiem lub aromatyczne pieczywo o wyrazistym smaku. Podane z czosnkowym masłem zachwyci gości i będzie idealnym dodatkiem do innych przekąsek. Mąka na pizzę z Młyna Jaczkowice pomoże nam uzyskać ciasto, które sprawdzi się w przypadku wszystkich przepisów wymagających niezawodności.

Mąka na pizzę od Młyna Jaczkowice ma biały, jednolity kolor, bez dodatkowych smug. Pachnie zmielonym zbożem i da się w niej wyczuć żadnych obcych aromatów, dzięki czemu możemy się w pełni cieszyć głębią smaku przygotowywanych potraw.

„Domowa Piekarnia” Mąka na Pizzę

  • MŁYN JACZKOWICE
  • P.P.U.H. WOSEBA Sp. z o. o.
  • Dystrybutor: P.P.U.H. WOSEBA Sp. z o. o.
  • Cena: ok. 3 zł brutto

fot. materiały prasowe – Młyn Jaczkowice

Wartość odżywcza w 100 g produktu Mąka na pizzę
Wartość energetyczna 1452 kJ / 347 kcal
Tłuszcz 1,3 g
W tym: kwasy tłuszczowe nasycone 0,2 g
Węglowodany 71,4 g
W tym: cukry 0,4 g
Błonnik 1,5 g
Białko 12,3 g
Sól 0,005 g

Przepis na udaną pizzę

Składniki:

  • 500 g Mąki na Pizzę „Domowa Piekarnia”;
  • 300 ml chłodnej wody;
  • 10 g świeżych drożdży;
  • 12 ml oleju (2 łyżki stołowe);
  • 12 g soli (2 łyżeczki);
  • 3 g cukru (1 płaska łyżeczka).

Sposób przygotowania:

Mąkę przesiać do miski (można odebrać 1 łyżkę na podsypanie) i wymieszać z solą. Dodać drożdże i cukier rozpuszczone w chłodnej wodzie oraz olej. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszać. Ciasto wyrabiać kilka minut aż do uzyskania jednolitej i gładkiej konsystencji. Otrzymane ciasto podzielić na porcje według uznania: 2 pizze na grubszym cieście lub 3 pizze na cienkim cieście.

Z otrzymanych porcji uformować kulki, włożyć do pojemników z przykrywką (aby ciasto nie wyschło). Teraz możesz wybrać:

  1. Wersja dla głodnych i niecierpliwych – Ciasto odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 30-40 minut.
  2. Wersja dla ceniących profesjonalizm – Ciasto wstawić do lodówki na min. 2 godz. (max. 24 godz.). W ten sposób ciasto zostanie poddane procesowi długiej fermentacji – stanie się delikatne i nabierze bardziej intensywnego smaku!

Wyrośnięte ciasto wyłożyć na blat posypany mąką, starając się zachować kształt ciasta. Nie wyrabiać i nie wałkować! Delikatnie i równomiernie rozciągać ciasto we wszystkie strony, zachowując grubszy rant. Po uzyskaniu placka o pożądanej wielkości przełożyć go na blachę posypaną mąką. Nałożyć dodatki wg uznania. Nagrzać piekarnik do temp. 250˚C. Piec przez ok. 10-15 min aż brzegi i spód ciasta będą delikatnie zarumienione.

Smacznego!

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również