Newsello.pl

Prawdziwa włoska pizza – po czym ją poznać?

Pizza to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych dań na całym świecie. Pizzerie oferują bardzo wiele różnych wariacji na jej temat, jednak z okazji nadchodzącego światowego dnia pizzy, warto dowiedzieć się, jaka powinna być tradycyjna pizza.
Prawdziwa włoska pizza – po czym ją poznać?
Prawdziwa włoska pizza – po czym ją poznać?

Pizza na całym świecie

Już w najbliższy piątek, 9 lutego, będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Pizzy. To najpopularniejsze danie z kuchni włoskiej można zjeść w każdym zakątku świata. Jednak czy każdą serwowaną pizzę można nazwać rzeczywiście włoską?

Pizza dała się poznać na całym świecie jako smaczne i szybkie danie, które dodatkowo dostępne jest w przystępnej cenie. Być może to właśnie te cechy przesądziły o jej popularności. W każdym większym czy mniejszym mieście, niezależnie od kraju, obecna będzie pizzeria lub okienko z pizzą serwowaną w kawałkach na wynos. Jednak mało kto zwraca uwagę na jej skład, a przede wszystkim na ciasto, a to właśnie ta podstawa nadaje smak całości.

Prawdziwa włoska pizza

Pizza przyrządzona rozpływa się w ustach i charakteryzuje umiarem w doborze składników – wystarczą trzy do czterech składników, nie więcej! Idealne ciasto według tradycyjnej receptury jest cienkie i chrupiące, a wyrabia się je z mąki pszennej. Dzięki dużej ilości ziół, takich jak oregano, bazylia, czy rozmaryn oraz świeżych składników, pizza kusi swoim aromatem. Harmonię z całością tworzy również sposób jej wypiekania – w piecu opalanym drewnem. Oliwa dodana na wierzch pizzy wydobywa całą esencję zmysłów dla kubków smakowych.

Ile pizzerii, tyle różnych rodzajów pizzy i sposobów jej przygotowywania. Jednak najważniejsze podczas jej przyrządzania jest ciasto, a właściwie zrobienie odpowiedniego zaczynu z drożdży. Przepis jest prosty, wystarczy do szklanki z letnią wodą dodać drożdże, łyżeczkę cukru, mąkę i oliwę z oliwek. Całość mieszamy do momentu, aż zaczyn będzie miał jednolitą konsystencję. Następnie odstawiamy go na 20 minut pod przykryciem. Pamiętajmy by szklanka, w której przygotowujemy zaczyn była dość wysoka, w przeciwnym razie zawartość może się wylać po urośnięciu. Po 20 minutach zaczyn dodajemy do mąki i wówczas dodajemy sól i zaczynamy wyrabiać ciasto. Ważne by wyrabiać je ręcznie, bez korzystania z wałka – mówi Nello Esposito, włoski szef kuchni restauracji Capri.

Kiedy połączymy wszystkie składniki i ugnieciemy ciasto na jednolitą konsystencję, odstawmy je na około 30 min pod przykryciem, by wyrosło. Gotowe ciasto prawdziwej włoskiej pizzy nie może mieć więcej niż 3 mm grubości.

Co ciekawe, do oryginalnej pizzy z Włoch nie podaje się wcale sosu pomidorowego, a pomidory pelati. Taka pizza jest  jednocześnie chrupiąca, aromatyczna i delikatna.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również