Specjaliści Ferratum Bank podpowiadają na jakie wydatki powinniśmy być gotowi oraz jak dobrze zaplanować domowy budżet.
Wyprawka szkolna
Już w sierpniu zaczynamy kompletować wyprawkę szkolną. Kupujemy tornister, pierwsze podręczniki, różne akcesoria, strój sportowy na wf. Dzieci uwielbiają zakupy nowych przyborów, tym bardziej, kiedy sklepy kuszą gadżetami z motywami znanymi z ulubionych bajek. Dlatego z jednej strony pamiętajmy o umiarze, a z drugiej zwracajmy uwagę na stosunek ceny do jakości wypatrzonego produktu. Pamiętajmy, że często warto wydać nieco więcej na produkt lepszej jakości, by służył dziecku przez dłuższy czas.
Największym wydatkiem są zwykle podręczniki oraz tornister lub – w przypadku uczniów starszych klas podstawówki czy gimnazjum – plecak. Warto wybrać model najbezpieczniejszy dla kręgosłupa dziecka, pamiętając równocześnie, aby nie ulegać szybko zmieniającej się modzie na ulubione motywy, ponieważ prawdopodobnie będziemy musieli kupić nowy plecak w kolejnym roku. Najmniej z kolei wydamy na zeszyty, jednak w przypadku starszych dzieci warto zainwestować w grubsze bruliony z większą liczbą kartek, które zdecydowanie ułatwią naukę i powtarzanie materiału.
Najwięcej wydadzą rodzice pierwszoklasisty, którzy będą od początku kompletować całą wyprawkę. Jeśli nie mamy jeszcze doświadczenia, warto poczekać na indywidualne ustalenia nauczyciela – unikniemy wówczas wielu niepotrzebnych wydatków i chybionych zakupów.
Jak finansujemy szkolne wydatki?
Skompletowanie szkolnej wyprawki to często bardzo duży wydatek w skali jednego miesiąca, dlatego warto już wcześniej dokładnie zaplanować zakupy. Nie zapominajmy o stworzeniu listy, dzięki której o niczym nie zapomnimy oraz uchronimy się przed kupowaniem pod wpływem impulsu. Jeśli mamy trochę wolnego czasu, dobrym sposobem może być porównanie cen potrzebnych akcesoriów w różnych sklepach. Warto też zwrócić uwagę na różne rabaty i promocje, które zwykle pojawiają się przed rozpoczęciem roku szkolnego.
- Koniec wakacji to szczególny moment – jeszcze nie zapomnieliśmy o urlopowych wydatkach, a już musimy być przygotowani na posłanie dziecka do szkoły. Dobrym pomysłem na podreperowanie domowego budżetu nadszarpniętego wakacyjnymi wydatkami może być szybka pożyczka. Ferratum Bank zapewnia bezpieczeństwo, minimum formalności i błyskawiczne dostarczenie środków na konto – mówi Krzysztof Przybysz, Country Coordinator Ferratum Bank.
Dodatkowe wydatki
Doświadczeni rodzice dobrze zdają sobie sprawę, że szkolne potrzeby nie ograniczają się jedynie do podręczników. Uczniowie, szczególnie starszych klas, potrzebują w swoim pokoju dobrze zorganizowanego miejsca do nauki i odrabiania prac domowych. Dobrze dobrane biurko i wygodne krzesło zapewnią dziecku komfort i uprzyjemnią naukę. Zwykle jest to wydatek jednorazowy na kilka lat, więc warto zainwestować w uniwersalne, dobrej jakości meble. Krzesło powinno być zdrowe dla kręgosłupa, obrotowe, z regulowaną wysokością. By nie nadwerężać wzroku dziecka, należy pamiętać również o dobrym oświetleniu – lampka na biurku będzie zawsze lepszym rozwiązaniem niż górne światło na suficie.
Jeśli chcemy zapewnić dziecku odpowiednie możliwości rozwoju, warto obserwować jego zainteresowania i zapisać na odpowiednie zajęcia dodatkowe. Wybór jest zwykle szeroki – od zajęć sportowych, przez kursy językowe, po lekcje śpiewu lub tańca. Oprócz opłaty wpisowej, często trzeba dokupić akcesoria lub ubranie.
Koszty związane z dodatkowymi zajęciami pozalekcyjnymi to nie wszystko – musimy też spodziewać się wydatków na szkolne wycieczki lub różne składki.
Jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania? Oto 5 sposobów!
Dzieciństwo to okres, w którym najmocniej poznajemy świat i wyrabiamy w sobie wiele nawyków, które będą nam towarzyszyć przez całe życie. Dobrze już od najmłodszych lat edukować naszą pociechę w kwestii zdrowego stylu życia. Oto jak do tego podejść!