Newsello.pl

Pomysły na oryginalny prezent dla nauczyciela z okazji zakończenia roku szkolnego

Dla jednych to zwyczajny gest wdzięczności, dla innych sposób na podwyższenie oceny – kwestia wręczania kosztownych prezentów dla nauczycieli na zakończenie roku szkolnego wciąż budzi skrajne emocje.
Pomysły na oryginalny prezent dla nauczyciela z okazji zakończenia roku szkolnego
Pomysły na oryginalny prezent dla nauczyciela z okazji zakończenia roku szkolnego

Rodzice często decydują się na drogi i często nietrafiony prezent albo pozostają przy tradycyjnym kwiatku, którego żywotność jest krótka. Jak nie dać się zwariować i sprawić nauczycielowi prezent, który rzeczywiście go ucieszy i nie wzbudzi podejrzeń?

Co roku rodzice spierają się na temat odpowiedniej formy i wartości upominku, który ma być podziękowaniem wychowawcy za opiekę dydaktyczną dziecka. Często zamiast kupować prezent samodzielnie, wolą organizować klasowe składki na kosztowne prezenty – drogie vouchery do SPA, biżuterię, komplet garnków, a nawet sprzęt AGD. Co na ten temat sądzą nauczyciele?   

- To zawsze miły gest, jednak drogie prezenty wprawiają nas w zakłopotanie – mówi Alicja, wicedyrektor jednego z warszawskich gimnazjów – Mam wrażenie, że często dla rodziców kwestia przedziału cenowego prezentu jest bardziej kłopotliwa, niż sama jego forma. Najważniejsze, by prezent miał charakter dobrowolny, nie wykraczał poza przyjęte zwyczajowo ramy i nie powodował dwuznaczności. Pamiętajmy, że w świetle polskiego prawa nauczyciel jest funkcjonariuszem publicznym, który przyjmując bardzo drogi prezent, może zostać posądzony o łapówkarstwo.  

Prezent, który pomaga i uczy
Dobrym pomysłem na pokazanie dzieciom, że zrobienie czegoś dobrego nie wymaga wielkiego wysiłku, jest przekazanie klasowej zbiórki prezentowej na wsparcie finansowe dla potrzebujących, lub wspólne zasadzenie drzewka klasowego. W niektórych szkołach jest to już powszechna praktyka, która zamieniła się w tradycję i zaowocowała stworzeniem szkolnej fundacji na szczytny cel lub szkółki leśnej. Takie działanie uczy dzieci wrażliwości na problemy społeczne i wartości pieniądza.

Prezent, który utrwali wspomnienia
Każdy z nas wspomina przez lata swoich nauczycieli, jednak niektórym wychowawcom z wieloletnim stażem zapamiętanie wszystkich poprzednich klas przychodzi z trudem. Istnieje wiele serwisów, na których można łatwo i szybko utworzyć oryginalną pamiątkę klasową, (np. empikfoto.pl), które sprawią radość nauczycielowi, ale także uczniom. Prezent, który cieszy się ostatnio dużą popularnością, to zbiór wspomnień z klasowych wycieczek i uroczystości, utrwalony w formie spersonalizowanej fotoksiążki, fotogadżetu, np. kubka ze zdjęciem albo kalendarza szkolnego, który na empikfoto.pl można zaprojektować od dowolnie wybranego miesiąca.

- W okresie zakończenia roku szkolnego zauważamy ogromne zainteresowanie Kronikami i Kalendarzami Szkolnymi, ale też innymi fotogadżetami o tematyce szkolnej – mówi Paulina Burzyńska, manager serwisu empikfoto.pl – To znak, że rodzice pragną alternatywy do tradycyjnych i sztampowych prezentów dla nauczycieli. Za pomocą prostych narzędzi do edycji zdjęć i specjalnym szablonom tematycznym, możemy stosunkowo niższym kosztem i nakładem pracy wykonać coś, co pozostanie piękną pamiątką na lata.

Prezent, który stworzą wszyscy
Prezenty dla nauczycieli na zakończenie roku szkolnego nie muszą być nudne. Zamiast przewidywalnego bukietu goździków i czekolady lepiej podarować coś od serca w postaci wspólnie nagranego filmiku lub piosenki dla nauczyciela, które kosztują jedynie czas i kreatywność uczniów. To świetny sposób na zaangażowanie całej klasy w proces tworzenia niespodzianki dla nauczyciela. Takie oryginalne i kreatywne prezenty na pewno go zaskoczą, a ich wykonanie w dobie smartfonów jest proste i darmowe.

- Nauczycieli najbardziej cieszą prezenty dane od serca – dodaje Alicja, wicedyrektor jednego z warszawskich gimnazjów – Czasami samo szczere podziękowanie ucznia i miłe słowa, powodują, że czujemy spełnienie i poczucie wykonanego zadania. Jeśli chodzi o prezent, to większym komplementem dla nauczyciela jest fakt, że uczniowie poświęcą czas na wykonanie oryginalnej pamiątki, niż to, że przeznaczą duże kwoty na drogi prezent.  

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania? Oto 5 sposobów! [fot. Adobe Stock]

Jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania? Oto 5 sposobów!

Dziecko
środa, 29 sierpnia 2018, 11:11
Dzieciństwo to okres, w którym najmocniej poznajemy świat i wyrabiamy w sobie wiele nawyków, które będą nam towarzyszyć przez całe życie. Dobrze już od najmłodszych lat edukować naszą pociechę w kwestii zdrowego stylu życia. Oto jak do tego podejść!
Jak przygotować miejsce do nauki dla dziecka? [fot. Shutterstock]

Jak przygotować miejsce do nauki dla dziecka?

Dziecko
czwartek, 23 sierpnia 2018, 12:09
Odpowiednie warunki mogą znacznie pomóc w polepszeniu się ocen i ogólnego samopoczucia naszego potomstwa. Dowiedz się, o czym trzeba pamiętać, projektując pokój dla dziecka!

Zobacz również