Które z nich są najbardziej znane w Europie?
Ramen
Samo słowo ramen oznacza charakterystyczny rodzaj makaronu pszennego, jednak obecnie mianem tym określa się zazwyczaj zupę japońską, która może nieco przypominać polski rosół. – Ciekawostką jest fakt, że ramen przywędrował do Japonii z Chin i jako jedna z niewielu zup, jedzonych w Kraju Kwitnącej Wiśni, zawiera mięso, które nie pochodzi od ryby. Wywar gotuje się na wieprzowinie lub drobiu, a dodatkowe składniki zależą od kucharza i regionu, w którym jest przygotowywany. Często są to pędy bambusa, sos sojowy, i warzywa (szczególnie kapusta pekińska) – wyjaśnia Tomasz Bojanowicz, właściciel sieci restauracji TenSushi.
Miso
Tradycyjna japońska zupa, która jest spożywana jako dodatek do posiłków. Opiera się na bulionie dashi i paście z soi – miso. W zależności od regionu zbioru, pasta może przybierać różną barwę – od kremowej, przez żółtą, aż do ciemnobrązowej. – Do bazy, jaką jest bulion i pasta, dodaje się przeróżne składniki. Tradycja japońska wskazuje, że powinny one być dopasowane do sezonu, w jakim podawana jest potrawa. Zupa miso, jedzona w Japonii, w czerwcu będzie więc różnić się od tej podawanej w listopadzie. Najczęściej dodaje się do niej wodorosty wakame, serek tofu i grzyby shiitake – wyjaśnia Tomasz Bojanowicz.
Mandu Guk
Zupa, która opiera się na bulionie dashi. Jest bardzo delikatna w smaku i pożywna, dzięki jajecznemu makaronowi i pierożkom gyoza. Pierożki gyoza, podobnie jak ramen, przywędrowały z Chin, jednak to w Japonii stały się niezwykle popularną potrawą. Ich tradycyjne nadzienie składa się z mielonej wieprzowiny, kapusty pekińskiej z dodatkiem szczypiorku, imbiru i czosnku. Razem z bulionem i makaronem jajecznym, stanowią bardzo ciekawe połączenie smakowe, niespotykane w europejskiej kuchni.
Thermomix przepisy - szybkie i zdrowe gotowanie
Można jeść zdrowo i jednocześnie gotować szybko!