Newsello.pl

Nawilżacze powietrza – jaki najlepiej wybrać do domu?

Okres grzewczy sprawia, że w pomieszczeniach zamkniętych wilgotność powietrza spada poniżej 20%. Powoduje to zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób oraz pogorszenia samopoczucia.
Zadbaj o jakość powietrza!
Zadbaj o jakość powietrza!

Nawilżacze parowe
Działanie tego typu urządzeń opiera się na podgrzaniu wody do stanu parowania, a tym samym odprowadzeniu jej do powietrza. Wśród ich kluczowych zalet wymienia się:

- Higieniczność – wysoka temperatura eliminuje z niej szkodliwe drobnoustroje,
- Szybkość działania,
- Wydajność – umożliwia osiągnięcie bardzo wysokiego poziomu wilgotności.
Charakterystyka pracy tego typu urządzenia – wysoka temperatura wydostającej się pary – powoduje, że nie są one odpowiednim wyborem, gdy w naszych domach przebywają małe dzieci.

Nawilżacze ultradźwiękowe
Ich działanie opiera się na rozbijaniu wody ultradźwiękami na mikroskopijne cząsteczki, które w postaci chłodnej mgiełki wydostają się z urządzenia. Ich zaletami są:

- Cicha praca, niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną,
- Szybkość działania,
- Możliwość dodania olejków zapachowych.
Urządzenia tego typu pracują w oparciu o fale dźwiękowe wysokiej częstotliwości. Zwierzęta domowe, w przeciwieństwie do ludzi, są w stanie usłyszeć dźwięki na innych częstotliwościach, które mogą okazać się dla nich uciążliwe.

Nawilżacze ewaporacyjne
Metoda ich działania jest najbardziej zbliżona do naturalnej – zanurzony w wodzie filtr nasiąka, a cząsteczki wody odprowadzane są do powietrza mechanicznie za pomocą wentylatorów. Jako ich kluczowe zalety wymienia się:

- Równomierność i długotrwałość podnoszenia wilgotności powietrza,
- Optymalne oddziaływanie na meble i podłogi,
- Małe zapotrzebowanie na energię elektryczną
Na efekt pracy nawilżaczy ewaporacyjnych trzeba czekać najdłużej, jednak jest to metoda najbardziej zbliżona do naturalnej oraz w ocenie wielu specjalistów najzdrowsza.

Nawilżacze z funkcją oczyszczania powietrza
Działają w technologii zbliżonej do ewaporacyjnej. Zanurzony w wodzie dysk nasiąka wodą, która następnie odprowadzana jest do powietrza poprzez szybkie obracanie się cylindrycznego filtra, który zatrzymuje drobnoustroje. Wśród zalet takiego rozwiązania należy wymienić:

- Dwuzadaniowość – nawilża oczyszczonym powietrzem,
- Brak konieczności wymiany filtrów,
- Równomierność i długotrwałość podnoszenia wilgotności powietrza,
- Małe zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Na efekt pracy tego typu urządzenia trzeba czekać najdłużej, jednak jest to metoda najbardziej zbliżona do naturalnej oraz w ocenie wielu specjalistów najzdrowsza.

Podczas wyboru nawilżacza powietrza należy ponadto zwrócić uwagę na powierzchnię pomieszczenia, w którym ma pracować, aby jego działanie było efektywne. Dużą rolę odrywają również części eksploatacyjne, które poprawiają skuteczność działania nawilżaczy. Można wymienić tu kulki magnetyczne, które zapobiegają tworzeniu się kamienia czy kostki jonizujące, które dzięki bakteriobójczym właściwościom srebra są w stanie wyeliminować ponad 650 rodzajów bakterii i wirusów.

Wskazówki praktyczne:
- Aby nawilżacz działał optymalnie, pomieszczenie powinno być systematycznie odkurzane, aby pył nie absorbował wilgoci,
- Nawilżacz powinien być ustawiony w odpowiednim miejscu – z dala od źródeł ciepła, na podłodze lub wysokości nieprzekraczającej 1,4 m.,
- Pomieszczenie, w którym pracuje nawilżacz powinno być zamknięte (szczególnie okna), aby nawilżone przez urządzenie powietrze nie mieszało się z nienawilżonym.

Początek jesieni to czas, kiedy należy  odpowiednio przygotować się do sezonu grzewczego. Jakość powietrza, którym oddychamy ma olbrzymie znaczenie.


Źródło: Biuro Prasowe Newseria.pl / fot. pexels.com

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również