Przygotowanie dzieci do powrotu do szkoły to bez wątpienia wyzwanie, ale i przestrzeń do kreatywnych zmian. Początek roku szkolnego to idealny moment na wprowadzenie małych, domowych innowacji. W natłoku obowiązków związanych z przygotowaniem wyprawki warto zadać pytanie: jakie posiłki przygotować dzieciom, by stanowiły pożywny zastrzyk energii i zaciekawiły pociechy na tyle, by nie trafiły finalnie do kosza? Odpowiedzią są koreańskie smaki!
Kanapki nie cieszą się dobrą sławą na szkolnych korytarzach. Każdy wie, że mali uczniowie zdecydowanie bardziej wolą słodkie przysmaki ze szkolnego sklepiku, niż pieczołowicie przygotowane przez rodziców posiłki. Dlatego tak ważna jest kreatywność w przyrządzaniu zdrowych i ciekawych dań dla dzieci.
Wystarczy kilka dodatkowych produktów na kuchennej półce, by zmienić nastawienie maluchów do przerwy obiadowej. Koreańska kuchnia sprawdzi się tu na 5! Znana jest z oryginalnych składników, intensywnych kolorów i nieprzeciętnego smaku, którą doceni każdy uczeń.
Jednym z najpopularniejszych składników Koreańskich potraw są wodorosty. Nie tylko świetnie wyglądają, ale są też źródłem wielu potrzebnych uczniom składników odżywczych. W ich składzie znajdziemy witamy A, E, K czy C.
W kuchni Koreańskiej często wykorzystuje się także tofu. Ser produkowany z mleka sojowego nie zakwasza naszego organizmu. Jest bogaty w izoflawony, które wzmacniają kości, a to ważne w przypadku rozwijających się jeszcze dzieci. W ich diecie nie może także zabraknąć węglowodanów, które dodają energii. Najprostszy do przyrządzenia bogatego w nie dania jest makaron, a propozycji jego podania w Koreańskiej kuchni znajdziemy wiele.
Jak mówi Dyrektor Korea Agro-Fisheries & Food Trade Corporation Paris Centre: M. Minho Kim - "Polacy coraz częściej eksperymentują z koreańską kuchnią, która nie tylko zachwyca smakiem, ale jest też bardzo zdrowa. Koreańskie produkty takie jak wodorosty, tofu, sos sojowy czy rybne przekąski stają się coraz bardziej popularne na całym świecie. Stanowią idealną podstawę zrównoważonej diety, dlatego warto przetestować kilka produktów z szerokiego wachlarza koreańskich specjałówę".
Niepowtarzalność tej kuchni zawdzięczamy położeniu Korei, która z 3 stron otoczona jest przez wodę a większość lądu stanowią tereny górzyste. Pasma górskie i rzeki dzielą kraj na regiony o odmiennych kuchniach. To dlatego możemy cieszyć się tak wielkim wyborem smaków pochodzących z tego kraju.
Poniżej przedstawiamy kilka przepisów na alternatywne dania, które spakujemy do lunchbox’ów dla całej rodziny!
KIMBAP – rolki ryżowe, łatwe do przyrządzenia i wrzucenia do szkolnego lunch boxa
Składniki:
5 misek ryżu
2 ½ łyżki oleju sezamowego
1 ½ łyżeczki soli
5 sztuk wodorostów morskie
5 sztuk żółtej rzodkiewki
5 sztuk paluszków krabowych
5 sztuk łopianu
80g mięsa wołowego
80g szpinaku
Mata do rolowania
Sposób przygotowania:
1. Rzodkiew i paluszki krabowe pokroić w długie plasterki.
2. Łopian osuszyć (usunąć nadmiar wody)
3. Szpinak umyć, lekko podgotować i odcisnąć nadmiar wody.
4. Mięso wołowe przyprawić cukrem i sosem sojowym w stosunku 1:1. Następnie rozgrzać patelnie i podsmażyć na dużym ogniu.
5. Wszystkie składniki przygotować w jednym miejscu razem.
6. Ryż wymieszać z olejem sezamowym i solą.
7. Na macie położyć płat wodorostów morskich, pokryć go miską ryżu (zostawić 1,5 cm wolnego miejsca od brzegu). Następnie na ryżu umieścić pozostałe składniki i zrolować wodorost.
8. Rolke odstawić na chwilę, wierzch posmarować olejem sezamowym. Następnie pokroić w krążki i można podawać na stół.
JAPCHAE – makaron z batatów z warzywami
Składniki:
200g makaronu z batatów
250g wołowiny
½ sztuki zielonej papryki
2/3 sztuki marchwi
1 cebula
3 sztuki grzybów shiitake
Sos sojowy
Olej sezamowy
Sezam prażony
Mielony lub rozdrobniony czosnek
Mirin (wino ryżowe)
Sól
Cukier
Pieprz
Olej
Sposób przygotowania:
1. Makaron namoczyć w zimnej wodzie ok. 2 godziny i odcedzić
2. Wołowinę pokroić w paseczki, dodać 2 łyżki sos sojowego, 1 łyżkę cukru, 1 łyżke wina ryżowego, ½ łyżki rozdrobnionego czosnku, 1 łyżeczkę oleju sezamowego, odrobinę pieprzy i wszystko odstawić na 15 minut
3. Zieloną paprykę, marchew i cebulę pokroić w paseczki
4. Grzyby shiitake pokroić w paseczki i osuszyć. Następnie dodać 1 łyżkę sosu sojowego, 1 łyżeczkę cukru, 1 łyżeczkę mielonego czosnku, 1 łyżeczkę oleju sezamowego i odstawić na 15 minut w celu zamarynowania
5. Namoczony makaron włożyć na 3 minut do wrzącej wody, następnie odcedzić
6. Zamarynowaną wołowinę wraz z grzybami shiitake podsmażyć na patelni rozgrzanej do wysokiej temperatury
7. Na patelnie wlać 2 łyżki oleju, 2 łyżki oleju sezamowego, dodać 2 łyżki cukru, 4 łyżki sosu sojowego, 1 łyżkę nasion sezamu i odrobinę pieprzu. Gdy wszystko zacznie się gotować, dodać makaron, następnie mięso i warzywa i wszystko delikatnie wymieszać.
DUBU JEON – placuszki z tofu
Składniki:
1 kostka tofu
2 jajka
2 łyżki mąki na naleśniki
1 łyżeczka krystaliczne soli gruboziarnistej
Drobno pokrojona marchew
Sos sojowy do smaku
Wasabi
Sposób przygotowania:
1. Tofu umieścić w misce, rozgnieść ręką, dodać jajka, mąkę na naleśniki, krystaliczną sól, drobno pokrojoną szalotkę lub por, marchew i wyrobić ciasto.
2. Na patelni rozgrzać olej, łyżką nakładać ciasto, uformować okrągłe placuszki i smażyć na złoty kolor.
3. Serwować razem z sosem sojowym i wasabi.
JJIN MANDU – pierożki na parze
Składniki:
Mrożone pierożki (wg uznania)
Sos sojowy
Parowar
Sposób przygotowania:
1. Pierożki umieścić w parowarze i parować przez 10 minut.
YACHE JEON – naleśniki warzywne
Składniki:
Ziemniaki
½ marchwi
1 cebula
Szklanka mąki na naleśniki
Szklanka wody
Sposób przygotowania:
1. Ziemniaki, cebulę i marchew pokroić w paseczki.
2. Paprykę pokroić w ukośne plasterki.
3. Mąkę na naleśniki dobrze wymieszać z wodą.
4. Do ciasta dodać pokrojone warzywa, wszystko wymieszać i w ten sposób powstałą masę wlać na patelnie z rozgrzanym oleje. Na górną część naleśnika dodać krążki czerwonej papryki i obrócić naleśnik.