Newsello.pl

Jak powinno się przechowywać żywność w lodówce?

Czas zacząć wiosenne porządki – również w lodówce. Zwłaszcza po świętach warto sprawdzić, czy produkty i potrawy nie uległy przeterminowaniu lub zepsuciu.
Przechowywanie żywności
Przechowywanie żywności

Lodówkowy kodeks
Wbrew pozorom, w łatwy sposób można zapanować nad swoją lodówką, wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim kupuj mniej, ale częściej. Staraj się także nie doprowadzić do przeładowania lodówki, gdyż utrudnia to właściwy przepływ powietrza oraz zmniejsza skuteczność chłodzenia. Jeśli nie mamy dużej rodziny, lepiej unikajmy opakowań XXL lub „50% gratis”. W praktyce wygląda to tak, że zachęceni licznymi promocjami kupujemy za dużo żywności, która potem i tak ląduje w koszu. Często zapominamy sprawdzić, czy promocyjne opakowania, nie mają przypadkiem bardzo krótkiego terminu przydatności do spożycia.

Sery żółte pokrojone w plasterki, z powodzeniem można przechowywać w lodówce 3-4 dni, a w kawałkach nawet do 3 tygodni. Jednak najlepiej nie kupować ich na zapas, tylko w małych bloczkach lub po kilka plasterków – wtedy są najsmaczniejsze. Zaczętego produktu nie należy zbyt długo przechowywać, ponieważ dochodzi do niego powietrze i zaczynają się różne reakcje, a to z kolei może prowadzić do rozwoju bakterii. Ser nie nadaje się do spożycia, jeśli jego smak jest gorzki, ostry i nieczysty i gdy wyczuwamy zapach drożdży – tłumaczy Ewa Polińska.

Wszystko na swoim miejscu
Najlepszym rozwiązaniem jest układanie produktów według sprawdzonego schematu. Górne (7°C) i środkowe (4-5°C) półki zarezerwuj dla nabiału. Tam możesz umieścić mleko, sery żółte, białe, kefiry, maślankę, jogurty oraz dżemy i powidła. Nie powinno się przechowywać produktów mlecznych na niższych półkach, ponieważ tam temperatura jest niższa i rozwijają się bakterie gnilne.

Sery żółte typu szwajcarskiego i holenderskiego, wymagają takich samych warunków jak inne żółte, czyli temperatury od 0 do 10°C. Sery najlepiej trzymać w oryginalnym opakowaniu lub folii spożywczej bądź aluminiowej i nie dopuszczać do kontaktu między nim i innymi produktami. Sprawdzą się również hermetycznie zamykane opakowania, takie z których wysysa się powietrze – brak dostępu powietrza sprawia, ze nie rozwijają się bakterie, a produkt dłużej zachowuje świeżość – dodaje Ewa Polińska.

Dolne szuflady przeznacz na warzywa i owoce. Panuje tu temp. ok. 10°C i spora wilgotność, dzięki temu sałata czy szczypiorek przetrwa nawet kilka dni, pod warunkiem, że nie opakujesz ich zbyt szczelnie. Można tam również wkładać żółte sery w szczelnych pojemnikach, będą miały dobre warunki, aby dojrzeć. Nie umieszczajmy sera na drzwiach lodówki, gdyż w tym miejscu będzie narażony na częste wahania temperatury.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również