Newsello.pl

Jak dobrze zagospodarować miejsce w kuchni?

Myśląc nad aranżacją kuchni, powinniśmy zadbać o ergonomię i dobry design. W miejscu, w którym wykonuje się tyle prac, ciężko jest jednak zapewnić sobie obydwie te rzeczy. Sprawę mogą ułatwić nam dobrze wybrane szuflady!
Jak dobrze zagospodarować miejsce w kuchni? [fot. PR Expert / Häfele]
Jak dobrze zagospodarować miejsce w kuchni? [fot. PR Expert / Häfele]

Kuchnia to miejsce, którego projekt powinien pozwalać nam na efektywną pracę i bezproblemowe przemieszczanie się. Stosuje się w tym celu wiele rozwiązań, gwarantujących nie tylko funkcjonalność przy stosunkowo niewielkim koszcie miejsca, ale też i estetyczny design, dzięki któremu nie musimy rezygnować z ładnego wyglądu jednego z pomieszczeń w naszym domu.

Jednym z takich rozwiązań są nowoczesne szuflady, które stanowią najlepszy sposób przechowywania zapasów w kuchni. Ich ergonomia pozwala na łatwy dostęp do zawartości bez dodatkowego wysiłku. Co więcej, w szufladach wszystko znajduje się w zasięgu wzroku.

Może się wydawać, że nie ma większej wygody, jednak by zapewnić te wszystkie udogodnienia, przy wyborze warto zwrócić uwagę na pewne szczególne aspekty szuflad.

Dlaczego warto wyposażyć się w dobre szuflady?

W kuchni każdy zainstalowany system ma swoje miejsce i cel. Nie ulega jednak wątpliwości, że pod względem funkcjonalności oraz innowacji szuflady wybiły się na pozycję lidera. Jak tłumaczy Michał Kichler, ekspert z firmy Häfele, szuflady zyskują na popularności również dzięki coraz niższym kosztom zakupu:

Kiedyś szuflad w naszych kuchniach było niewiele, ponieważ uchodziły za element drogi i luksusowy. Od dłuższego czasu jednak ich ilość konsekwentnie rośnie. Co więcej, kupujemy szuflady, które są coraz szersze. To nowy trend, który znacząco wpływa na design naszych kuchni – dodaje Michał Kichler.

Po czym poznać jakość szuflady?

Do najważniejszych zalet szuflady z pewnością należy łatwość dostępu. Rozumieją to ci, którzy w szafkach podblatowych na co dzień korzystają z frontów uchylnych. W celu sięgnięcia po konkretny przedmiot musimy się schylać i przesuwać ich zawartość. Co więcej, w przypadku pełnego załadowania umykają nam rzeczy umiejscowione w tylnych partiach szafki. Komu z nas nie zdarzyło się kupić kolejnego kilograma cukru, bądź mąki tylko dlatego, że nie zauważyliśmy starego opakowania ukrytego gdzieś głęboko za pozostałymi zapasami?

W tym właśnie tkwi klucz do przewagi szuflad nad frontami uchylnymi – mówi Michał Kichler. – Szuflady to optymalna wygoda w kuchni. Wszystko jest w zasięgu wzroku i ręki – dodaje.

Warto jednak wspomnieć, że przewidziano pewne usprawnienia, dzięki którym korzystanie z frontów uchylnych staje się dużo łatwiejsze, takie jak np. specjalne podnośniki.

Jak zagospodarować szuflady w kuchni?

Skoro już wiemy, że szuflady to integralny element funkcjonalnej, dobrze zaprojektowanej kuchni, warto upewnić się, że inwestujmy w systemy, które pozostaną niezawodne przez długie lata.

Instalując szuflady koniecznie upewnijmy się, że mają odpowiedni udźwig, zwłaszcza, jeśli zamierzamy przechowywać w nich ciężkie sprzęty i przedmioty. Sprawdźmy, czy prowadnice, na których opiera się system szuflad, są wysokiej jakości, a ruch przy otwieraniu i zamykaniu zachowuje płynność – podkreśla Michał Kichler.

Warto też zainteresować się designem wewnątrz szuflad. Okazuje się bowiem, że innowacyjne projekty z pozoru prostej budowy szuflad pomagają zyskać dodatkową, cenną przestrzeń.

Boki szuflad Moovit MX zaprojektowano z myślą o użytkownikach. Dzięki prostym ściankom wewnątrz pozwalają na pełne wykorzystanie przestrzeni w szufladzie. W ten sposób do dyspozycji mamy całą przestrzeń szuflady i jeszcze więcej miejsca – tłumaczy Michał Kichler.

Oświetlenie w szufladzie?

Jednym z nowych trendów kuchennych jest dodatkowe światło wewnątrz szuflad. Jest on zresztą zgodny z tym, co coraz chętniej sugerują eksperci od oświetlenia – mianowicie, żeby w naszej kuchni znalazło się miejsce na oprawy punktowe. Mają one praktyczne zastosowanie w trakcie pracy – oświetlają konkretne elementy, z których korzystamy, a w przypadku szuflad, w postaci taśmy LED – często zapalają się automatycznie w trakcie otwierania i gaszą podczas zamykania.

Tego typu innowacyjne rozwiązania to szczyt wygody w kuchni – widzimy wszystko, co znajduje się w naszej szufladzie bez konieczności zapalania górnego światła. To ostatnie zresztą coraz częściej rozpatrywane jest wyłącznie w kategorii nastroju, bo w kwestiach praktycznych to oświetlenie punktowe zyskuje coraz więcej zwolenników.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również