Newsello.pl

Elektronarzędzia akumulatorowe – co powinniście o nich wiedzieć?

Nowoczesne rozwiązania mają często na celu zwiększenie komfortu wykonywania danej pracy oraz ułatwienie jej. Nie inaczej jest w przypadku narzędzi ogrodowych, w których coraz częściej wykorzystywane są akumulatory. Zobacz dlaczego!
Elektronarzędzia akumulatorowe – co powinniście o nich wiedzieć? [fot. materiały prasowe]
Elektronarzędzia akumulatorowe – co powinniście o nich wiedzieć? [fot. materiały prasowe]

Pielęgnacja ogrodu to rzecz niezbędna, jeżeli chcemy, by nie zaczął on wyglądać jak dzika dżungla. Nie oznacza to jednak, że musimy wysilać się ponad miarę i niepotrzebnie przepracowywać, tym bardziej kiedy istnieją prostsze i wydajniejsze sposoby na wykonanie części z koniecznych prac.

Coraz częściej korzystamy ze sprzętu zasilanego akumulatorowo, który ze względu na swoją lekkość i wydajność wydaje się wręcz stworzony do pracy w ogrodzie! A przy tym, jest przyjazny dla środowiska! Wydaje się, że to wybór idealny, jednak nadal trzeba umieć go odpowiednio dopasować do swoich potrzeb. Oto, o czym warto pamiętać, by wybrać odpowiednie narzędzia dla siebie!

Typ akumulatora

Ogniwa, jakimi są akumulatory elektryczne, charakteryzuje możliwość gromadzenia i późniejszego uwalniania energii elektrycznej. To efekt odwracalnych reakcji chemicznych zachodzących w elektrolicie i na jego styku z elektrodami. Skład elektrolitów i budowa elektrod pozwalają wyróżnić kilka typów ogniw – w przypadku elektronarzędzi to najczęściej Li-Ion (zdjęcie u góry) i NiMH. Czym się charakteryzują?

Li-Ion – nie występuje w nich efekt samorozładowania (nieużywana bateria nie traci mocy), są stosunkowo lekkie, a przy tym pozwalają zmagazynować więcej energii. Dodatkowo są pozbawione tzw. efektu pamięci.

To znaczy, że akumulator nie musi, a wręcz nie powinien być rozładowywany do zera przed ładowaniem. Akumulator Li-Ion może być doładowany w dowolnym momencie, co nie wpływa na jego pojemność.

– mówi Marcin Salata, ekspert ds. urządzeń akumulatorowych a w Lange Łukaszuk.

NiMH – akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe, stosunkowo tanie, cenione m.in. za pracę w niskich temperaturach. Wymagają pełnego procesu rozładowania i ponownego naładowania do poziomu 100%.

Jeśli zaczniemy ładowanie akumulatora NiMH, gdy jest rozładowany do 20%, efekt pamięci sprawi, że naładuje się tylko do poziomu 80%. By tego uniknąć, zawsze trzeba go rozładować do 0% przed rozpoczęciem ładowania.

– mówi Marcin Salata.

Mniej kilogramów i więcej energii

Przewagą akumulatorów Li-Ion jest również niska waga, co sprawia, że są częściej stosowane w elektronarzędziach umożliwiających mobilną pracę. W sytuacji, gdy konieczne jest działanie z rękami w górze – na przykład wiertarką czy nożycami do żywopłotu – liczy się nie tylko brak kabla, ale i każdy podnoszony kilogram mniej. Co więcej za akumulatorami litowo-jonowymi przemawia możliwość doładowywania w dowolnym momencie bez szkody dla ogniwa.

To możliwość szybszej i komfortowej pracy. Nowoczesne akumulatory, jak te stosowane przez markę Greenworks, mogą przejść nawet 1000 pełnych cykli ładowania i być naładowane do 100% już w 45 minut

– mówi Marcin Salata.

Dla nas, oznacza to krótsze przestoje w pracy, dzięki którym będziemy w stanie sprawnie wszystko zaplanować i skończyć szybciej, by potem móc podziwiać efekty swojej pracy.

Dopasuj napięcie do pracy

Wybierając urządzenia zasilane akumulatorowo, możemy kierować się napięciem jakie oferuje sprzęt. W zależności od typu elektronarzędzia, spotykamy się z jego różnymi poziomami: od 10 V nawet do 80 V. Im większe napięcie, tym większa moc urządzenia.

Należy jednak pamiętać, że także większa waga oraz, że należy dopasować elektronarzędzie ściśle do naszych potrzeb. – W przypadku urządzeń do ogrodu, najbardziej optymalne jest napięcie od około 20 V do 60 V. I tak elektronarzędzia z segmentu 24 V doskonale sprawdzają się w mniejszych ogródkach, 40 V w średnich ogrodach, a 60 V na dużych działkach

– mówi Marcin Salata.

Różne pojemności akumulatorów

Decydując się na elektronarzędzia akumulatorowe zasilane akumulatorami Li-Ion, należy również zwrócić uwagę na pojemność ogniwa, którą wyraża się w amperogodzinach (Ah). W przypadku urządzeń takich jak kosiarka czy pilarka akumulatorowa, najczęściej można spotkać akumulatory 2,0 Ah i 4,0 Ah, zdolne dostarczać prąd o natężeniu 1 A (ampera) przez odpowiednio 2 i 4 godziny. Jak to się przekłada na wydajność pracy?

Jeśli weźmiemy pod uwagę kosiarkę 40 V z akumulatorem 4,0 Ah, będziemy mogli skosić nawet 650 mkw. trawnika na jednym ładowaniu.

– mówi Marcin Salata z Lange Łukaszuk.

Co w przypadku większych powierzchni? Rynek oferuje m.in. urządzenia operujące na dwóch akumulatorach – automatycznie przełączające się na drugie źródło, gdy to pierwsze się wyczerpie. I to bez przerywania pracy!

Akumulatorowa przyszłość

Elektronarzędzia akumulatorowe zyskują na popularności – są lekkie, mobilne, wydajne, a przy tym zapewniają odpowiedni komfort pracy (brak kabli i spalin). Duża w tym zasługa rozwoju technologii, ze szczególnym uwzględnieniem akumulatorów Li-Ion. Ich zaawansowane wersje pozwalają pracować nawet przez 90% czasu na pełnej mocy, nie ustępując osiągami modelom zasilanym sieciowo. A to znak, że przyszłość w świecie elektronarzędzi powinna należeć do akumulatorów.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

rolety rzymskie

Czy warto kupić rolety rzymskie?

Dla domu
środa, 23 czerwca 2021, 14:45
Czy warto zainwestować w ten typ osłony okiennej? A może lepszym wyborem będą klasyczne rolety?
Metalowe krzesła

Minimalistyczne i stylowe krzesła metalowe

Dla domu
czwartek, 10 października 2019, 14:09
W kuchni i jadalni nie może zabraknąć funkcjonalnych krzeseł. Zamiast jednak kupowania tych drewnianych czy plastikowych, warto zainteresować się metalowymi.

Zobacz również