Newsello.pl

Przygotowanie domu i ogrodu na wiosnę – od czego zacząć?

Można chyba już oficjalnie ogłosić koniec zimy – zanim jednak rozpoczniemy grillowanie i imprezy ze znajomymi, trzeba przygotować pod to jeszcze miejsce! Oto o czym należy pamiętać, gdy wiosna zawita do naszego ogrodu.
Przygotowanie domu i ogrodu na wiosnę – od czego zacząć? [fot. materiały prasowe]
Przygotowanie domu i ogrodu na wiosnę – od czego zacząć? [fot. materiały prasowe]

Zima odeszła, słońce wschodzi wcześniej, a my, gdy odsłaniamy rano rolety by wyjrzeć za okno, mamy nadzieje zobaczyć nasz piękny ogród, skąpany w wiosennym słońcu... Problem jest jednak taki, że najpierw czeka nas nieco pracy! Czyszczenie, mycie, zamiatanie – wiosna to czas wielkich pozimowych porządków i przygotowań do nowego sezonu.

Przyroda budzi się do życia, rośnie temperatura, a to znak, że najwyższy czas odświeżyć otoczenie domu po kilku miesiącach zimy. Od czego zacząć?

Uprzątnij kostkę i chodnik

Topniejący śnieg odsłonił na chodniku i kostce resztki gałęzi, piasek, drobne kamienie, uciążliwe, przyklejone liście i resztki soli drogowej. Ta ostatnia jest szczególnie groźna dla nawierzchni. Chlorek sodu i chlorek wapnia roztapiają lód i śnieg tworząc roztwór, który wnika w kostkę. Z czasem jego stężenie maleje, a nawierzchnia znów zamarza.

Ciągłe cykle zamarzania i rozmarzania, w połączeniu z korozją chlorkową, niszczą kostkę. Dlatego w okresie nawracających przymrozków, warto porządnie wyczyścić kostkę z soli – mówi Radosław Koźba, menadżer produktu w Lange Łukaszuk.

By osiągnąć zadowalający efekt, a jednocześnie nie nadwyrężyć rąk, nóg i kręgosłupa, warto pomyśleć o pracy z solidną zamiatarką.

Na uwagę zasługują urządzenia z systemem Turbo. Szczotki przednie zamiatarki podnoszą śmieci z przodu maszyny i przesuwają je w stronę wałka szczotkującego. Ten przenosi je do zbiornika i wymiata resztki drobnego brudu – mówi Radosław Koźba. A to w połączeniu z pojemnym zbiornikiem (nawet 50 litrów) zapewnia wysoką wydajność sprzątania.

Oczyść elewację

Przyklejony piasek, pozostałości po błocie i mało estetyczne zacieki. Po jesienno-zimowych opadach płoty i elewacje często wymagają czyszczenia. Dotyczy to szczególnie tynków mineralnych o dużej nasiąkliwości, wiele zależy też od faktury tynku. Najbardziej podatne na zabrudzenia są te o fakturze kornik. Warto pamiętać, że tynki mineralne (w przeciwieństwie do akrylowych, silikonowych i silikatowych) nie mają zabezpieczeń przed pleśniami i glonami.

By pozbyć się tych ostatnich, należy wykorzystać specjalne preparaty grzybobójcze – warto zwrócić uwagę, po jakim czasie od użycia producent zaleca malowanie elewacji. W przypadku, gdy pleśnie i glony nie występują, powinno wystarczyć umycie elewacji np. przy pomocy myjki ciśnieniowej z wykorzystaniem detergentu dedykowanego myciu fasad. Warto zwrócić uwagę na modele pozwalające pobierać wodę z dowolnego źródła – na przykład beczki z deszczówką. Po czyszczeniu warto zaimpregnować elewację specjalnym preparatem zawierającym teflon – zapewniającym lepszą ochronę przed brudzeniem.

Zadbaj o stan rynien

Nagromadzone liście, igły i małe gałęzie blokujące ujście wody, są prawdziwą zmorą dla systemu rynnowego i mogą prowadzić nawet do zawilgocenia dachu. Dlatego czyszczenie rynien powinno się wykonywać regularnie co najmniej dwa razy w roku – wiosną i jesienią.

Przed oczyszczaniem należy wyjąć z rynny siatkę zabezpieczającą – jeśli jej nie ma, możemy być pewni, że w środku nie brakuje zanieczyszczeń. Te należy wymieść pozbawioną ostrych elementów szczotką lub wypłukać wodą. Warto również sprawdzić drożność rur – zaczynając od opróżnienia czyszczaka, czyli koszyka zapobiegającego ich zatykaniu, a następnie wprowadzając do nich wodę, najlepiej pod ciśnieniem. Ponadto zablokowane ujście wody mogło w czasie zimowych miesięcy doprowadzić do pękania i odkształcenia rur i połączeń.

Drobne uszkodzenia można uszczelnić elastyczną tkaniną z powłoką bitumiczną. Wystarczy oczyścić rynnę, podgrzać tkaninę opalarką i docisnąć w miejscu naprawy. Istotna jest tu kontrola temperatury, więc dobrze wybrać opalarkę z jej płynną regulacją – mówi Radosław Koźba.

Wypielęgnuj trawnik

W ciągu ostatnich miesięcy zgromadzona pod trawą woda ulegała kilkukrotnemu zamarzaniu i odmarzaniu – co prowadzi do podnoszenia kęp trawy i odrywania od korzeni. By tego uniknąć, warto wykonać wałowanie. Po zimie mogą pojawić się martwe miejsca – konieczne jest uzupełnienie ich dosiewką.

Kolejny krok to zgrabienie liści. Tutaj pomoże dmuchawa z funkcją odkurzacza, która w szybki i praktyczny sposób zastąpi grabie. Wybierając urządzenie z funkcją mielenia, ilość zebranego podłoża zostanie rozdrobniona nawet w stosunku 1:10, co w znaczny sposób zwiększy wydajność pochłaniania liści.

Oczyszczony trawnik poddajmy wertykulacji. Jeżeli zdecydujemy się na użycie maszyny, to będzie to aerator z funkcją wertykulacji. Na uwagę zasługują modele akumulatorowe, które zapewniają lepszy komfort pracy dzięki zerowej emisji spalin i niskiemu poziomowi drgań – mówi Marcin Salata, ekspert technologii akumulatorowej Greenworks.

Noże aeratora rozcinają darń, zapewniają dostęp tlenu do korzeni i powodują lepsze krzewienie się trawy. Ta jest gotowa do pierwszego koszenia, gdy osiągnie ok. 5 cm wysokości.

Gdy zauważymy pierwszy wzrost trawy, warto przeprowadzić nawożenie trawnika. Ten w pierwszym okresie po zimie wymaga odpowiedniej dawki azotu, którego dostarczenie (np. w postaci saletry amonowej) spowoduje szybszą regenerację i zapewni mu ładną, głęboką barwę. Nawożenie musi zostać przeprowadzone równomiernie – w przeciwnym razie narażamy się na nierównomierny wzrost trawy i nierównomierne wybarwienie.

Lange Łukaszuk

Lange Łukaszuk jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce blisko 30 wiodących światowych marek w branżach: elektronarzędziowej, narzędziowej, elektrotechnicznej i oświetleniowej. Jako pierwszy wprowadził do Polski szereg renomowanych producentów, jak Steinel, Panasonic, Starmix, Collomix czy Proxxon. Od 30 lat strategia rozwoju polega na rozbudowie oferty o produkty tylko wysokiej klasy. Lange Łukaszuk wprowadza na polski rynek również rozwiązania innowacyjne i przyszłościowe technologie w różnych kategoriach produktowych. Jest pionierem w dziedzinach m.in. opalarek oraz pistoletów klejowych. Firma działa na terenie całego kraju, zaopatrując blisko 30 punktów partnerskich oraz ponad 1000 sklepów specjalistycznych i marketów budowlanych. Dla wielu grup asortymentowych jest wiodącym dystrybutorem na polskim rynku narzędziowym.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

rolety rzymskie

Czy warto kupić rolety rzymskie?

Dla domu
środa, 23 czerwca 2021, 14:45
Czy warto zainwestować w ten typ osłony okiennej? A może lepszym wyborem będą klasyczne rolety?
Metalowe krzesła

Minimalistyczne i stylowe krzesła metalowe

Dla domu
czwartek, 10 października 2019, 14:09
W kuchni i jadalni nie może zabraknąć funkcjonalnych krzeseł. Zamiast jednak kupowania tych drewnianych czy plastikowych, warto zainteresować się metalowymi.

Zobacz również