Newsello.pl

Dlaczego ciasto rośnie? Poznaj trzy spulchniacze wypieków!

Na nasze ulubione ciasta składa się wiele niezbędnych składników. Jednym z podstawowych elementów ciasta są spulchniacze. Dowiedz się, czym są i jak działają!
Dlaczego ciasto rośnie? Poznaj trzy spulchniacze wypieków! [fot. ip]
Dlaczego ciasto rośnie? Poznaj trzy spulchniacze wypieków! [fot. ip]

Każdy z nas zna zapach świeżo upieczonego ciasta! Być może miłe wspomnienia i pyszny smak nieco uśpiły naszą czujność i zapomnieliśmy w tym wszystkim zastanowić się - dlaczego tak właściwie ciasto rośnie? Jak to się dzieję, że ta masa w blaszce do pieczenia, nagle pod wpływem temperatury zmienia się w pyszne ciasto?

Proszek do pieczenia, soda i drożdże to trzy najbardziej popularne składniki wypieków, dzięki  którym ciasto rośnie i nabiera odpowiedniej konsystencji. Działanie spulchniające zawdzięczają swoim chemicznym lub naturalnym właściwościom. Jak działają i w jakich wypiekach każdy z nich sprawdza się najlepiej?

Dlaczego ciasto rośnie?

W największym uproszczeniu można powiedzieć, że na skutek naturalnych lub chemicznych procesów w masie ciasta wytwarzany jest dwutlenek węgla, który szukając drogi ucieczki, „rozpycha się”, nadając ciastu napowietrzoną strukturę. Aby doszło do tej reakcji, w składnikach masy musi znaleźć się proszek do pieczenia, soda lub drożdże oraz trzeba spełnić określone warunki, zależne od specyfiki działania każdej z powyższych przypraw.

Do szybkich wypieków

Soda oczyszczona to zasadowy wodorowęglan sodu (węglan sodu), który wytwarza pęcherzyki dwutlenku węgla w kontakcie z kwasem. Dlatego, aby ciasto z sodą wyrosło, koniecznie należy dodać do niego kwaśny produkt np. sok z cytryny, maślankę, mleko, ocet lub chociażby kwaśne owoce. Trzeba pamiętać, że reakcja między sodą a kwasem zachodzi bardzo szybko od połączenia składników, dlatego nie należy zwlekać z wstawieniem ciasta do piekarnika, najlepiej nagrzanego do wyższych temperatur 200-220˚C. Podczas pieczenia soda reaguje szybko, więc ciasto z jej dodatkiem rośnie gwałtownie i łatwo je rozpoznać po charakterystycznym pęknięciu na wierzchu. Uwaga! Jeśli sody jest za dużo, kwaśny składnik może nie poradzić sobie z jej rozłożeniem w całości, a wtedy wypiek będzie miał charakterystyczny, gorzkawy, jakby mydlany posmak. Sodę można zastąpić proszkiem do pieczenia (1 łyżeczka sody = 2-3 łyżeczki proszku do pieczenia), który działa podobnie.

Na długi dystans

Proszek do pieczenia składa się z sody (węglany sodu) oraz regulatorów kwasowości. Dlatego można powiedzieć, że jest „samowystarczalny”, ponieważ aby zaszła reakcja nie trzeba w składnikach ciasta uwzględniać dodatku kwasu. Proszek do pieczenia działa wolniej, reaguje dłużej i w niższej temperaturze. Ciasta z jego zawartością można piec już w 160-180˚C, będą rosły stopniowo przez cały czas pobytu w piekarniku. Proszek do pieczenia jest najbardziej uniwersalny, lecz aby dział skutecznie musi być świeży i dobrze przechowywany.

Naturalnie żywe

Drożdże to grzyby, naturalne mikroorganizmy, które odżywiając się np. cukrem w ciepłym środowisku namnażają się i wytwarzają dwutlenek węgla. Możemy dostać je w kostce (świeże drożdże) lub w wersji instant (suszone). Z drożdży świeżych należy wcześniej przygotować zaczyn (rozczyn), czyli połączone z ciepłym mlekiem, cukrem i odrobiną mąki odstawić do wyrośnięcia i dopiero potem dodać do ciasta. Drożdży instant nie trzeba wcześniej „aktywować”, wystarczy wmieszać je z suchymi składnikami ciasta i ciepłym mlekiem. Temperatura płynu ma kluczowe znaczenie, najlepiej, gdy jest nie wyższa niż ok. 38-40˚C. Zbyt gorący płyn zabije drożdże i ciasto się nie uda.

Drożdże instant najlepiej sprawdzają się w wypiekach lekkich i niezbyt tłustych, w których zawartość cukru nie przekracza 5%. Do cięższych ciast z bakaliami lepiej wybrać drożdże świeże. Oczywiście w wielu przypadkach np. dla wygody, można stosować je zamiennie pamiętając, że 25 g drożdży świeżych odpowiada 7-8 g drożdży instant i spulchnia ok. pół kilograma mąki. Uwaga! W maszynach do wypiekania chleba można stosować tylko drożdże instant.

Wszystkie trzy rodzaje spulchniaczy oferuje marka Delecta.

Soda oczyszczona Delecta jest dostępna w dużym opakowaniu 100 g z zamknięciem strunowym, dzięki czemu dłużej zachowuje swoje właściwości. Doskonale sprawdza się jako środek spulchniający, ale także uniwersalny produkt niezbędny w kuchni i w domu (absorbuje zapachy, wybiela firany, ma właściwości czyszczące i odświeżające np. wyroby ze srebra).

  • Cena det. ok. 0,90 zł/szt.

Proszek do pieczenia Delecta jest dostępny w dwóch gramaturach 30 g (na 1 kg mąki) oraz 15 g (porcja, która spulchni wypiek z pół kilograma mąki).  Odrobina zapewni doskonałą kruchość i lekkość ulubionym słodkim i słonym wypiekom.

  • Cena det. ok. 0,50 zł/szt. (opakowanie 15 g)

Drożdże instant Delecta 8 gramów drożdży instant pozwala szybko, bo bez przygotowywania rozczynu, spulchnić ciasto z połowy kilograma mąki. W sam raz do ciasta drożdżowego, słodkich bułeczek i rogalików, a nawet domowego chleba. Drożdże instant to jedyny rodzaj drożdży, jaki należy stosować w procesie pieczenia w automatycznym wypiekaczu do chleba, by ciasto dobrze wyrosło. Nie zawierają konserwantów, gdyż proces suszenia zapewnia ich trwałość, dzięki czemu nie wymagają także przechowywania w lodówce.

  • Cena det. ok. 1 zł/szt.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również