Newsello.pl

Biegunka – jak ją rozpoznać i wyleczyć? Kiedy i dla kogo jest najbardziej niebezpieczna?

Pewne rzeczy są mało przyjemne... tym bardziej więc, trzeba o nich wiedzieć jak najwięcej, aby móc ich uniknąć, oraz szybko im zaradzić! Oto co powinniśmy wiedzieć o jednej z najgorszych przypadłości, jaka może dopaść nas i nasze dzieci.
Biegunka – jak ją rozpoznać i wyleczyć? Kiedy i dla kogo jest najbardziej niebezpieczna? [fot. Shutterstock]
Biegunka – jak ją rozpoznać i wyleczyć? Kiedy i dla kogo jest najbardziej niebezpieczna? [fot. Shutterstock]

Biegunka to często występujące zaburzenie funkcji jelit, które objawia się oddawaniem płynnego, półpłynnego lub wodnistego stolca, co najmniej cztery razy na dobę. Inne możliwe objawy biegunki to osłabienie, gorączka, silny, kurczowy ból brzucha, nudności i wymioty. Biegunka jest najczęściej skutkiem wirusowego lub bakteryjnego zakażenia przewodu pokarmowego, ale jej przyczyny mogą być też inne i leżeć u podstaw poważniejszych schorzeń. Jest to przypadłość szczególnie niebezpieczna u dzieci, dlatego już przy pierwszych objawach, należy szybko i skutecznie jej przeciwdziałać, aby zapewnić bezpieczeństwo dziecka.

W większości przypadków biegunka jest łagodnym i krótkotrwałym stanem. Może być jednak groźna dla zdrowia, z uwagi na potencjalne odwodnienie organizmu. Dolegliwość trwająca do 14 dni to biegunka ostra, a utrzymująca się dłużej – przewlekła. Biegunkę stwierdza się również w przypadku wystąpienia jednego luźnego stolca, w którym zauważyć można krew, śluz lub ropę.

Dzieci w grupie ryzyka

Biegunka u dzieci w wieku 3-10 lat jest dość częstym problemem. Według badań przeprowadzonych na zlecenie marki Tasectan [1] aż 79% dzieci przechodziło ją ostatnio w ciągu minionych 6 miesięcy, a zaledwie 9% dawniej niż rok temu. Rzadko kiedy są to jednorazowe sytuacje. Biegunka trwa zazwyczaj kilka dni, ale w niewielu przypadkach utrzymuje się ponad 5 dób.

fot. Biuro Prasowe marki Tasectan 

Niepokojące objawy u dzieci

U niemowląt i dzieci nieleczona biegunka może bardzo szybko stanowić zagrożenie życia, dlatego należy być wyjątkowo wyczulonym na zmiany w oddawaniu stolca i towarzyszące temu objawy. Wyraźnym objawem odwodnienia jest sucha pieluszka, świadcząca o nieoddawaniu moczu. Zaniepokoić nas mogą również suche śluzówki, skóra, wargi, język pokryty nalotem, zapadnięte gałki oczne lub płacz bez łez.

Dziecko ma także wtedy wyraźnie wzmożone pragnienie i pije łapczywie. Przyspieszona jest czynność serca. Jeśli pojawi się gorączka powyżej 39ᵒC, nadmierna senność, apatia, niechęć do zabawy i drażliwość należy udać się do lekarza. Wyjątkowo niepokojącym objawem jest krew w stolcu lub stolce o bardzo ciemnym zabarwieniu.

Niebezpieczne odwodnienie

Największymi zagrożeniami, które towarzyszą tej chorobie, są utrata wody oraz zaburzenia gospodarki elektrolitowej. W szczególności u dzieci biegunka szybko doprowadza do niebezpiecznego dla małego organizmu odwodnienia. Dlatego aby nie dopuścić do niekorzystnych efektów biegunki, podstawą jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Od początku pojawienia się dolegliwości należy zadbać o to, by dziecko przyjmowało doustne płyny elektrolitowe lub piło wodę mineralną, herbatę albo napoje ziołowe.

Należy działać szybko i skutecznie

W przypadku pojawienia się pierwszych symptomów biegunki należy skonsultować się z lekarzem. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku niemowląt, dzieci i osób starszych, u których choroba może bardzo szybko doprowadzić do odwodnienia. Niezależnie jednak od wizyty u specjalisty warto jak najszybciej podjąć kroki zaradcze, przede wszystkim podawać doustne płyny nawadniające, zawierające elektrolity i glukozę, a także zastosować środek na biegunkę, który łagodzi objawy takie jak: uczucie napięcia brzucha i częste wypróżnianie.

Przykładem preparatu przeciwdziałającego biegunce u dorosłych, dzieci i niemowląt jest Tasectan, który posiada unikalny, potrójny mechanizm działania – "NEO". Zawarte w preparacie substancje neutralizują białka odpowiedzialne za powstawanie stanu zapalnego, eliminują toksyny i patogeny, a także ochraniają śluzówkę jelit przez tworzenie na niej specjalnej powłoki. Tasectan można stosować u niemowląt i małych dzieci ponieważ nie wchłania się z przewodu pokarmowego, nie wpływa na motorykę jelit i nie powoduje zaparć. Preparat przywraca naturalne funkcjonowanie przewodu pokarmowego, dzięki czemu skraca czas trwania biegunki.

[1] Badanie ilościowe realizowane techniką CAWI wśród matek dzieci w wieku 3-10 lat. Badanie zrealizowane przez agencję badawczą Zymetria na zlecenie Valeant Sp. z o.o., dystrybutora marki Tasectan. 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania? Oto 5 sposobów! [fot. Adobe Stock]

Jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania? Oto 5 sposobów!

Dziecko
środa, 29 sierpnia 2018, 11:11
Dzieciństwo to okres, w którym najmocniej poznajemy świat i wyrabiamy w sobie wiele nawyków, które będą nam towarzyszyć przez całe życie. Dobrze już od najmłodszych lat edukować naszą pociechę w kwestii zdrowego stylu życia. Oto jak do tego podejść!
Jak przygotować miejsce do nauki dla dziecka? [fot. Shutterstock]

Jak przygotować miejsce do nauki dla dziecka?

Dziecko
czwartek, 23 sierpnia 2018, 12:09
Odpowiednie warunki mogą znacznie pomóc w polepszeniu się ocen i ogólnego samopoczucia naszego potomstwa. Dowiedz się, o czym trzeba pamiętać, projektując pokój dla dziecka!

Zobacz również