Newsello.pl

Alternatywa dla kanapek - poznaj 3 przepisy na drugie śniadanie

Pierwszy września już niedługo! Wraz w powrotem do szkoły, powraca coroczny problem - co przygotować dziecku na śniadanie, aby zostało zjedzone ze smakiem?
Ślimaczki z ciasta francuskiego
Ślimaczki z ciasta francuskiego

Pierwsze co przychodzi na myśl to oczywiście tradycyjne  kanapki – łatwe, szybkie i pożywne. Niestety traktowane przez najmłodszych jako poranny przymus. Znajdowane w koszach na śmieci lub na dnie plecaka, idą w odstawkę na rzecz smakołyków ze szkolnego sklepiku. Czas to zmienić!

Śniadanie to podstawa – najważniejszy posiłek i jednocześnie energia na cały dzień.  Potrzebują go szczególnie dzieci, które dużą część dnia spędzają w szkole oraz poza domem. Z okazji zbliżającego się roku szkolnego warto już teraz zastanowić się nad zaopatrzeniem naszych pociech w zdrowe i pożywne śniadanie, które stanie się alternatywą dla standardowej kanapki z serem i szynką.

Nie bój się nowych pomysłów
Na pewno zastanawiasz się, czy wprowadzenie mniejszych lub większych zmian w porannej diecie twojego dziecka, nie obudzi śniadaniowego marudy. Dzieci przyzwyczajone do pewnych posiłków, nie zawsze są chętne do próbowania nowych smaków – zwłaszcza jeśli ich nie znają. Aby zmienić podejście maluchów warto tworzyć posiłki w innej formie, jednak zawierające znane im składniki lub produkty powszechnie lubiane, np. mini pizze lub małe tortille z serkiem topionym. Pomyśl, co najszybciej znika ze stołu, kiedy podajesz coś do zjedzenia i zastanów się nad… odświeżeniem menu.

Postaw na różnorodność
Trzymaj się prostej zasady – zestaw śniadaniowy jest bardziej atrakcyjny, kiedy dziecko ma  do wyboru różne składniki. Nie tylko zwiększa to szanse na zjedzenie posiłku, ale także pozwala jeść śniadanie cały dzień! Jeśli masz w planach przygotować kanapkę, wybierz inne pieczywo niż zwykle – np. razowe lub z ziarnami, a w samym środku ułóż ser, szynkę lub jajko i udekoruj kolorowymi warzywami. Miejsce zwykłych „kromek” polecamy jednak zastąpić czymś innym. Najprostszą propozycją mogą być tosty – chrupiące i smaczne. – Tradycyjne grzanki warto wzbogacić serem żółtym. Zawarte w nim witaminy z grupy A, B i D pomagają budować barierę ochronną i wspomagać odporność organizmu oraz chronić przed różnego rodzaju infekcjami. Dodatkowo, wysoka kaloryczność sera dostarcza pełnowartościowej energii potrzebnej dzieciom w ciągu dnia – mówi Ewa Polińska, ekspert Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej MSM Mońki. Alternatywą mogą być również różnego rodzaju placki np. z cukinii, dyni lub jabłek, tortille z nadzieniem czy pierożki w cieście francuskim. Twoja pociecha z pewnością zacznie w zniecierpliwieniu oczekiwać drugiego śniadania, kiedy przyrządzisz mu domową mini pizzę ze zdrowymi składnikami lub muffiny na słono.

Moc dodatków
Nic tak nie uszczęśliwia dziecka, jak małe co nieco będące dodatkiem do głównego posiłku. Szybko zjadane i zazwyczaj mające pierwszeństwo przed zwykłym prowiantem, obowiązkowo powinno znaleźć się w śniadaniowym pudełku. Lunchbox warto zaopatrzyć więc w skrojone owoce lub pożywne przekąski, które zapewnią dziecku energię na cały dzień. Tutaj z pomocą przyjdą owsiane ciasteczka, zbożowe batoniki i suszone owoce. Choć  zazwyczaj to słodkości wiodą prym, nie można zapomnieć o zdrowiu. Postaw na pełne witamin warzywa i podaj je w formie kawałków do schrupania. Nie zapomnij o dobieraniu dodatków w zależności od tego, co będzie głównym posiłkiem – działaj na zasadzie kontrastów. Jeśli planujesz przygotować tortille lub placek na słono, dobierz do nich słodkie przekąski. Natomiast gdy twoje dziecko ma ochotę na jabłkowe racuchy, obok dodaj sałatkę warzywną. Komponując całość śniadania nie zapomnij o estetyce, wygląd  też  ma ogromne znaczenie. Składniki poukładaj tak, aby wyglądały apetycznie – im bardziej kolorowo tym lepiej!  

Poznaj 3 przepisy na ciekawe dania, które świetnie smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno – są zatem idealną propozycją zarówno na pierwsze i drugie śniadanie.

Strudel szpinakowo - serowy
Ciasto:
- 500 g mąki pszennej                              
- 150 g masła                                             
- 50 g drożdży                                              
- 2 jajka                                                       
- 2 żółtka                                                     
- ½ szklanki śmietany kwaśnej 18%                         
- 2 łyżki mleka                                                    
- cukier i sól do smaku

Przygotowanie:
Drożdże rozkruszyć z cukrem, odrobiną mąki i mlekiem. Odstawić w ciepłe miejsce, aż drożdże zaczną pracować.
Masło posiekać z resztą mąki, dodać sól, jajka, żółtka, śmietanę i wyrośnięte drożdże. Wyrobić ciasto i odstawić do wyrośnięcia.

Farsz:
- 500 g szpinaku mrożonego                                     
- 4 ząbki czosnku                                                           
- sól, pieprz do smaku
- 250 g sera gouda MSM Mońki                                                      

Wykonanie:
Szpinak rozmrozić i odsączyć z nadmiaru wody. Dodać posiekany czosnek, oraz sól i pieprz do smaku. Dokładnie wymieszać.
Ciasto na strudel rozwałkować na ok. 1 cm,  posypać startym na grubym oczku serem, nałożyć   farsz szpinakowy i zwinąć. Końce skleić i przełożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Posmarować roztrzepanym białkiem i upiec w rozgrzanym do 180°C w piekarniku, przez ok. 40 minut.
Smacznego!

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również