Newsello.pl

Tacos czy enchilada? Zobacz, czym się różnią

Kuchnia meksykańska, chociaż jest mocno zróżnicowana, wykorzystuje kilka powtarzających się składników. Elementem wspólnym wielu dań są kukurydziane placki tortilla. Stanowią główny składnik np. takich potraw jak tacos czy enchilada.
Tacos czy enchilada? Zobacz, czym się różnią
Tacos czy enchilada? Zobacz, czym się różnią

Sprawdź, czym różnią się oba dania.

Tortilla, czyli rodzaj płaskiego i okrągłego placka wykonywanego głównie z mąki kukurydzianej, jest wykorzystywana zarówno w tacos, jak i enchiladzie. Chociaż na tym podobieństwa między tymi daniami się jeszcze nie kończą, nie można powiedzieć, że są one jedynie wariantami tej samej potrawy. Zobacz, co to jest dokładnie tacos i enchilada.

Tacos – popularne danie kuchni meksykańskiej

Tacos to jedno z najbardziej popularnych dań kuchni meksykańskiej. Jego bazą jest tortilla kukurydziana, na którą wykłada się m.in. kawałki mięsa wołowego, cebulę, czosnek i pomidory. Całość przyprawia się do smaku nie tylko solą i pieprzem, ale również bazylią, oregano oraz chili. W zależności od upodobań do tacos dodaje się również kukurydzę i czerwoną fasolę, czyli warzywa typowe dla kuchni meksykańskiej.

Oryginalną odmianą klasycznego tacos jest taco al pastor – z dodatkiem ananasa. Dzięki temu dodatkowi danie nabiera nieco słodszego smaku. Mieszanka ostro-słodka jest prawdziwą przyjemnością dla podniebienia.

Należy również dodać, że tacos można przyrządzić nie tylko z wołowym, ale i drobiowym nadzieniem. Wówczas wołowinę zastępuje się kawałkami kurczaka, dodając jednocześnie kiełbasę chorizo, boczek oraz ser cheddar.

Enchilada – tradycyjne danie Meksyku

Być w Meksyku i nie zasmakować enchilady, to jak być w Polsce i nie zjeść flaczków czy bigosu. To tradycyjne meksykańskie danie, które może być serwowane również w formie przystawki – jak np. jest w restauracji Tukan.

Enchiladę, podobnie jak tacos, przyrządza się na bazie tortilli kukurydzianej, którą smaży się przez chwilę w gorącym oleju. Następnie placek należy polać sosem, napełnić farszem i zwinąć w rulon. Tak samo robimy z kolejnymi plackami, a na końcu wszystkie wykładamy np. w naczyniu żaroodpornym – warstwa po warstwie. Całość ponownie polewa się sosem, wykładając dodatkowe składniki na wierzch, np. ser albo krążki cebuli.

Nadzienie do enchilady można przyrządzać na wiele sposobów, w zależności od swoich smakowych upodobań. Najbardziej popularne jest nadzienie mięsne (drobiowe, wołowe), ale enchilada smakuje równie wybornie w wegetariańskiej wersji, np. z dodatkiem szpinaku i różnych rodzajów sera.

Różne mogą być również sosy do enchilady, np.:

  • klasyczny – na bazie suszonej papryki chili wymieszanej z sezonowymi warzywami
  • zielony – zawierający zieloną paprykę chili oraz miechunkę pomidorową
  • czerwony – na bazie pomidorów i czerwonej papryki chili.

Tacos i enchilada – najważniejsze różnice

Chociaż między tacos i enchiladą można wskazać wiele podobieństw, są to dwa zupełnie różne dania. Do najważniejszych różnic zalicza się między innymi:

  • sposób przyrządzania – enchiladę zapieka się w naczyniu żaroodpornym, zaś do tacos wykorzystuje się tortillę podgrzaną na patelni
  • forma podawania – enchilada przypomina włoskie canelloni, zaś w tacos placek złożony jest na pół.

Również smak obu dań jest zupełnie inny z uwagi na dodatek innych składników. Aby się o tym przekonać, złóż zamówienie na tacos i enchiladę np. w restauracji Tukan: https://pizzaportal.pl/zabrze/tukan/

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również