Każdy salon powinien być praktyczny i reprezentacyjny. Jakie trendy panują w polskich pokojach dziennych? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w raporcie najpopularniejszego portalu wnętrzarskiego Homebook.pl „Opowiedz nam o swoim salonie”.
W badaniu przeprowadzonym na początku lutego bieżącego roku udział wzięło aż 1508 kobiet oraz 94 mężczyzn. Zdecydowaną większość ankietowanych stanowiły osoby powyżej 26 roku życia. Pierwszym pytaniem poruszonym w ankiecie była kwestia wielkości naszych salonów. 49% respondentów posiada średniej wielkości pokoje dzienne o powierzchni od 15 do 24 m2. Aż 44% ankietowanych pochwalić się jednak może salonami przekraczającymi 25 m2, co pozwala na większą swobodę aranżacyjną. Z ankiety przeprowadzonej przez portal Homebook.pl wynika, że aż 58% osób posiada salon otwarty na kuchnię, a 40% preferuje wystrój utrzymany w nowoczesnym stylu. 22% z nas decyduje się na styl skandynawski, a jedynie 19% dekoruje pokoje dzienne w sposób klasyczny. Są też tacy, którzy stawiają na klimat prowansalski, lecz stanowią zdecydowaną mniejszość.
- Z przeprowadzonego badania wynika, iż 84% z nas posiada salon utrzymany w jasnych kolorach. Spośród tych osób aż 35% stawia na biel, 26% na szarość, a 23% na beż. Jest to całkiem zrozumiały zabieg, pozwalający - niezależnie od metrażu - na wizualne powiększenie przestrzeni. Kolory te, niezwykle uniwersalne i zawsze modne, pozwolą nadać naszemu salonowi wrażenia przejrzystości i ładu. Zaledwie 16% Polaków wybiera żywsze kolory ścian. Żółć i brąz, to zdecydowanie najczęściej wykorzystywane w tym przypadku barwy. – zwraca uwagę Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.
Jak wyposażone są polskie salony - czyli najpopularniejsze elementy dekoracyjne
Za tym, że polskie salony urządzane są coraz częściej w stylu nowoczesnym przemawia fakt, że aż 90% respondentów nie posiada już w nich meblościanek. Większość z nas stawia na wygodne i stylowe meble wypoczynkowe. 41% ankietowanych posiada narożniki, 28% sofy z fotelami. Spośród wszystkich respondentów 70% potwierdza, że ich meble wypoczynkowe posiadają opcję spania, czyniąc ich salony bardzo praktycznymi. - Zakup tego typu mebli do salonu to bardzo dobra inwestycja. Spełni oczekiwania jego posiadaczy, a także pozwoli na zapewnienie dodatkowego miejsca do spania podczas niezapowiedzianych wizyt. – podkreśla Anna Poprawska i dodaje - w przeprowadzonym przez nas badaniu, aż 72% ankietowanych podkreśliło, że posiada tapicerowane meble wypoczynkowe, a jedynie 18 % decyduje się na skórzane obicie. Taki stan rzeczy wynikać może z wysokich cen tego typu mebli.
Kolejnym pytaniem poruszonym w ankiecie była kwestia posiadania w salonie krzeseł i stołu. Zdecydowana większość, bo praktycznie ¾ respondentów odpowiedziała twierdząco. - Dużo osób decyduje się na zakup stołu z krzesłami w celu zaaranżowania wygodnego miejsca do spożywania posiłków. Jeśli metraż nie pozwala nam na wydzielenie osobnej jadalni, warto zastanowić się nad zorganizowaniem jej w salonie, gdyż spędzanie czasu przy wspólnych posiłkach wzmacnia więzi rodzinne – mówi projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.
Z badań wynika również, że zdecydowana większość posiada w swoich salonach małe stoliki przeznaczone do spożywania kawy. 57% osób posiada stoliki wykonane z drewna. Popularne są także stoliki z płyty laminowanej (do ich posiadania przyznaje się 20% respondentów), a także ze szkła (17%) oraz materiałów mieszanych (14%).
W raporcie „Opowiedz nam o swoim salonie” serwis Homebook.pl sprawdził także z jakiego materiału zrobione są podłogi w naszych salonach. 47% badanych przyznało, że posiada w swoim salonie panele. Reszta decyduje się na pokrycie podłóg drewnem (22%), z wykorzystaniem parkietu (14%), bądź przy użyciu płytek ceramicznych (13%). Mniej popularnym materiałem okazuje się być wykładzina, beton lub kamień naturalny. Natomiast ponad połowa, bo 58% decyduje się na zakup dekoracyjnego dywanu do swojego salonu.
Studio mebli Klass Design w Kołobrzegu - odkryj piękno i funkcjonalność mebli na wymiar
Meble na wymiar to sposób na urządzenie domowej przestrzeni zgodnie z naszymi oczekiwaniami i specyfiką poszczególnych pomieszczeń.