Newsello.pl

Podłoga z litego drewna – czym kierować się przy wyborze materiałów?

Drewno uchodzi za najlepszy, a także najbardziej prestiżowy rodzaj wykończenia podłogi. Nie ma się więc co dziwić, że deski drewniane (szczególnie z litego drewna) nie należą do najtańszych materiałów.
Podłoga z litego drewna
Podłoga z litego drewna

Niektórzy producenci stosują też klasyfikację według skali Brinella. Im wyższy jest wskaźnik Brinella, tym deska podłogowa jest bardziej odporna na wgniecenia. Niestety, nawet w ramach jednego gatunku mogą występować poważne rozbieżności – np. czereśnia mieści się w przedziale 2-4,5, co oznacza, że niektóre deski mogą być twardsze, inne miększe. Dlatego najlepiej brać pod uwagę wartości średnie. W przypadku czereśni będzie to 3,2, w przypadku dębu – 3,7, a w przypadku jatoby – 6,8. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

- Decydując się na podłogę z litego drewna, trzeba starannie sprawdzić czy materiał jest odpowiednio wysezonowany – mówi Andrzej Sienkiewicz. – Ważne jest także, aby podłoże, do którego drewno zostanie przyklejone, było odpowiednio wytrzymałe. Staranne przygotowanie podłoża najważniejsze będzie w sytuacji, gdy chcemy zamontować deski wielkowymiarowe – podkreśla przedstawiciel firmy NOVA.

Od razu też warto wziąć pod uwagę wykończenie podłogi. W pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu (w szczególności do biur lub sklepów) zaleca się wykończenie powierzchni za pomocą olejowania. Olej wnika w strukturę wierzchnią drewna, dzięki czemu wszelkie zarysowania lub wytarcia są mało widoczne i dają się łatwo naprawić poprzez miejscowe naniesienie oleju. W przypadku podłóg lakierowanych, uszkodzenie warstwy lakieru wymusza konieczność odnowienia podłogi w całym pomieszczeniu.

Reszta to kwestia gustu – i mody!
Gdy uwzględnimy wszystkie powyższe zasady, pozostanie nam już to, co najprzyjemniejsze – a więc wybór odpowiedniego wzoru i gatunku (spośród tych, które uznaliśmy za odpowiednie do danego pomieszczenia).

- Spawa występowania sęków lub zaszpachlowań obecnie nie może już stanowić kryterium świadczącym o jakości, gdyż producenci celowo przygotowują podłogi „postarzane”, wyglądające jak użytkowane wiele lat – zauważa Andrzej Sienkiewicz. – A co do wyboru konkretnego gatunku, cóż, każde drewno ma swój urok, a wiele narzuca nam moda. Obecnie najpopularniejsze gatunki to znowu dąb, jesion i buk. Jeszcze parę lat temu bardzo popularnie były egzotyczne gatunki drewna, takie jak lapacho, irocco czy badi. Dziś prawie nie spotyka się ich w ofertach sprzedawców – mówi.

Pamiętajmy także, że aby podłoga – szczególnie drewniana – służyła nam wiele lat, musimy o nią odpowiednią dbać. Nawet najbardziej starannie dokonany zakup zda się na nic, jeśli nie będziemy pamiętali o odpowiedniej pielęgnacji, najlepiej przy użyciu środków zalecanych przez producenta naszej podłogi.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również