Newsello.pl

Oświetlenie przed domem jako ochrona budynku i zabezpieczenie przed złodziejami

Przestępcy preferują pewne akcje, a skryty w mrokach nocy, opuszczony dom to wyjątkowo łakomy kąsek do obrabowania. Jak przygotować dom do wyjazdu, by nasze mieszkanie nie stało się celem ataku złodziei? Sprawdźmy!
Oświetlenie przed domem jako ochrona budynku i zabezpieczenie przed złodziejami [fot. materiały prasowe / Steinel]
Oświetlenie przed domem jako ochrona budynku i zabezpieczenie przed złodziejami [fot. materiały prasowe / Steinel]

Właścicieli domu nie ma, to i złodzieje harcują. Zabraniać tego procederu można w nieskończoność, ale zawsze znajdą się włamywacze, gotowi ograbić nasz dobytek. Nie oznacza to jednak, że nie możemy się przed tym obronić! Nie trzeba się też przy tym uciekać do metod rodem z "Kevina samego w domu"! Jednym z bardziej praktycznych rozwiązań są czujki ruchu, który włączy światło, gdy ktoś spróbuje się wedrzeć na posesję.

Drzwi wejściowe wyposażone w dobrej klasy zamki z atestami – są, alarm – podłączony. Można spokojnie wyjeżdżać na wakacje! Niestety, złodzieje są zwykle innego zdania – czas, w którym inni wypoczywają, to dla nich okres wytężonej „pracy”. Jak im utrudnić życie?

Milczenie jest złotem

Najdroższe zabezpieczenia na nic się zdają, gdy brakuje podstawowej ostrożności. Wyjazd na egzotyczne wakacje wiele osób komunikuje w mediach społecznościowych. Rzecz w tym, że złodzieje też z nich korzystają. I to chętnie – nie narażając się na podejrzenia, mają kompletną wiedzę: kto, dokąd i na jak długo wyjeżdża. Tyle im wystarczy, bo nie dość, że mają już upatrzoną ofiarę, to jeszcze wiedzą, ile czasu mają na działanie. Wielu włamywaczy robi dokładne rozpoznanie, zanim weźmie się do „roboty”. Policjanci przestrzegają od lat: wyjeżdżając na wakacje, nie ogłaszajmy tego wszem i wobec! Nie pomagajmy złodziejom!

Sąsiad lepszy od alarmu

Świat na szczęście nie jest aż taki zły i są na nim osoby, którym warto o wyjeździe powiedzieć – wbrew obiegowej opinii, ostatnimi czasy propagowanej przez memy z nosaczem, to zaprzyjaźnieni, zaufani sąsiedzi podczas naszych podróży mogą sie okazać bardzo pomocni. Nie ma lepszego zabezpieczenia przed złodziejami niż ktoś, kto opiekuje się domem. Sąsiedzi mogą pomóc na wiele sposobów:

  • Wyciągną przesyłki ze skrzynki pocztowej (nieodebrane listy mówią złodziejowi, że właścicieli nie ma w domu).
  • Zbiorą ulotki i listy, które ktoś wsunął w drzwi albo zostawił przed wejściem do mieszkania (to też sygnał dla włamywacza).
  • Zareagują, gdy zauważą przed posesją podejrzany ruch.
  • Odsłonią okna co jakiś czas (co sugeruje, że ktoś jest w domu).

Żeby jednak sąsiadowi ułatwić obserwację, a złodzieja zniechęcić do działania, warto wyposażyć posesję w odpowiednie narzędzia obronne.

Światło, które płoszy

Złodzieja trzeba potraktować tak, jak na to zasługuje – świecić mu prosto w twarz – jak w czasie przesłuchania na policji. Ten sposób można z powodzeniem wykorzystać na swojej posesji. Wystarczy skorzystać z gotowych, sprawdzonych rozwiązań i odpowiednio wszystko rozplanować.

Na terenie solidnie oświetlonym w środku nocy włamywacz nie będzie czuł się pewnie. To zadanie doskonale wykonają naświetlacze z czujnikiem ruchu – podpowiada Radosław Szczebak, menadżer produktu w Lange Łukaszuk. Jak dodaje, trzeba jednak dostosować odpowiednie urządzenie do różnych stref: innego użyjemy na większej przestrzeni w ogrodzie, innego przy wejściu do domu, a jeszcze innego – we wnętrzu.

Zaczynamy polowanie w ogrodzie

Jeśli chodzi o przestrzeń w ogrodzie, bardzo skutecznym rozwiązaniem będzie użycie jednego nowoczesnego naświetlacza XLED Home 2 renomowanej, niemieckiej firmy Steinel. Wybieramy model z precyzyjnym czujnikiem ruchu i na przykład dwa dodatkowe bez sensora – mówi Radosław Szczebak. – Naświetlacz z czujnikiem montujemy na przykład nad tarasem. Na bocznych ścianach domu zawieszamy dwa pozostałe, które łączymy przewodem zasilającym z tym pierwszym. To tak zwane połączenie master-slave: kiedy czujnik wykryje człowieka w pobliżu, włączą się automatycznie wszystkie trzy naświetlacze. Złodziej poczuje się jak na przesłuchaniu – wyjaśnia.

Czujnik wykrywa ruch w odległości do 14 m. Czas świecenia można ustawić (w zależności od potrzeb) w zakresie od 8 sekund do 35 minut. Naświetlacz działa skutecznie w temperaturze od – 20 do + 40 stopni, zapewniając strumień świetlny o mocy aż 1184 lumenów.

Wejście do domu pod kontrolą

Jeśli to nie przestraszy przestępcy, przy drzwiach wejściowych będzie czekała na niego kolejna przeszkoda.

W tym miejscu sprawdzi się inne urządzenie: lampa LED Steinel L 825 z czujnikiem iHF. Można wybrać, w jakim trybie ma pracować. Na przykład w takim, że po zapadnięciu zmroku świeci na 10 procent, a po wykryciu ruchu włącza się z pełną mocą – tłumaczy Radosław Szczebak. – Jej zaletą jest to, że pozwala uniknąć fałszywych alarmów, bo nie wykrywa małych zwierząt – takich poniżej 4 kilogramów – uzupełnia.

Urządzenie zadziała, gdy wykryje ruch w odległości do 7 metrów. Lampę można również uruchomić w takim trybie, by świeciła z pełną mocą bez przerwy przez 4 godziny.

Światło w środku twierdzy

Żeby nic nie zostawić przypadkowi, warto pomyśleć o ostatniej linii oporu, jaką jest wnętrze domu. Tutaj ekspert z Lange Łukaszuk zaleca użycie oprawy Steinel  RS LED M1 z czujnikiem.

Można ją zamontować zarówno na suficie, jak i na jednej ze ścian. Jej ogromną zaletą jest bezgłośna praca – nie słychać charakterystycznego klikania, gdy czujnik wykryje ruch. To stanowi dodatkowy element zaskoczenia – tłumaczy Radosław Szczebak. – Czujnik wykrywa ruch w zakresie od 3 do 7 metrów.

Wszystkie te urządzenia nie tylko zapewniają praktyczne użycie, ale też są bardzo estetyczne. Decydując się na takie rozwiązanie, zawsze warto poradzić się eksperta i dowiedzieć się, jakie urządzenie będzie odpowiednie do naszego domu i jak je optymalnie zaprogramować. To sprawi, że złodziej poczuje się niepewnie, a zaprzyjaźniony sąsiad, który wie o urlopie właścicieli domu zauważy, że dzieje się coś złego. Da mu to odpowiednio dużo czasu, by zawiadomić policję, a nasz dom pozostanie nietknięty.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

odpływ wanny

Zatkany odpływ w wannie – jak go udrożnić?

Inne
piątek, 04 stycznia 2019, 10:17
Niedrożność odpływu to często spotykany problem. Najczęściej wynika z przedostawania się do rur kanalizacyjnych włosów i resztek jedzenia podczas mycia naczyń.
rodzaje ogrodzeń

W jakie ogrodzenie warto zainwestować?

Inne
czwartek, 29 listopada 2018, 09:02
Ogrodzona posesja stwarza nie tylko większy komfort, bo można ukryć się przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, lecz również w znacznym stopniu wpłynie na poczucie bezpieczeństwa.

Zobacz również