Newsello.pl

Kuchnia w stylu rustykalnym

Kuchnia to miejsce szczególne, w którym nie tylko przygotowuje się posiłki, ale przede wszystkim spotyka w gronie najbliższych.
www.domzpomyslem.pl
www.domzpomyslem.pl

Dlatego osoby zastanawiające się nad jej aranżacją chcą, aby pomieszczenie przywodziło na myśl domowy i przytulny klimat, w którym każdy może poczuć się jak u siebie. Stąd wzrost zainteresowania stylem rustykalnym, który urzeka ciepłą kolorystyką, naturalnym drewnem oraz niewymuszoną prostotą w aranżacji wnętrz. Jeżeli ty również zastanawiasz się, jak stworzyć atmosferę wiejskiej sielanki w swojej kuchni, przeczytaj poniższy artykuł.

Rustykalny czyli jaki?
Określenie rustykalny pochodzi o łacińskiego słowa rusticus, który oznacza "wiejski". Dlatego zgodnie z nazwą, kuchnia w stylu rustykalnym ma przywoływać na myśl atmosferę wiejskich domów oraz szlacheckich dworków, które są przepełnione drewnem oraz ciepłymi barwami. Styl rustykalny przywędrował do Europy aż ze Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam w XVIII wieku powstały pierwsze meble, które stały się wzorem dla późniejszych ruralistycznych tendencji w aranżowaniu wnętrz.

Kuchnia rustykalna - charakterystyka
W przypadku kuchni rustykalnych bardzo wyraźne zarysowują się inspiracje architekturą domów wiejskich. Do wykończenia ścian wykorzystuje się drewniane panele bądź chropowate tynki, które mają przypominać starodawne ściany bielone wapnem. Bardzo modne są także ozdoby w postaci kamienia oraz cegieł o chropowatej powierzchni. Niekiedy spotkać może także naturalne gliniane tynki, które trzeba przyznać, prezentują się niezwykle oryginalnie.

Absolutnym hitem są również starodawne piece kaflowe oraz kuchnie węglowe, które powoli wracają do łask i zyskują coraz więcej zwolenników. Elementami charakterystycznymi dla kuchni rustykalnej są żeliwne zawiasy w szafkach, stare drewniane meble wykonane z litego drewna, a także wyeksponowane elementy konstrukcyjne domu, jak np. ciężkie belki wspierające.

Drewniane meble
W stworzeniu rustykalnego klimatu w kuchni niezbędne jest drewno. Do produkcji mebli w stylu rustykalnym stosuje się najczęściej lite drewno - najpopularniejsze jest dębowe i bukowe. Mile widziane są meble z widocznymi pęknięciami i słojami, nierówną powierzchnią oraz nieregularnym barwieniem. W kuchniach rustykalnych rezygnuje się drewnianych mebli lakierowanych, które nie mają klimatycznego charakteru. Niezwykle efektownie może prezentować się starodawny kredens, który idealnie nadaje się do zaprezentowania domowej kolekcji antyków oraz obiadowej zastawy. Styliści wnętrz polecają także zabytkowe witryny, w których wyeksponować można porcelanę czy chociażby rodowe srebra.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że meble w kuchni rustykalnej mają być przede wszystkim funkcjonalne. Na kącik jadalniany świetnie sprawdzi się duży stół z surowego i spękanego drewna, przy którym bez problemu zmieści się cała rodzina. Idealnym dopełnieniem będą krzesła o sękatych nogach, które dodatkowo mogą być udekorowane poduszkami.

Jak zaoszczędzić przestrzeń w kuchni
Jeżeli chcesz zaoszczędzić jak najwięcej miejsca w kuchni, postaw na maksymalne wykorzystanie przestrzeni i zaplanowanie szafek po sam sufit. Dzięki temu rozwiązaniu pomieścisz całe kuchenne wyposażenie. Dobrze sprawdzą się do tego przeszklone fronty szafek, które w efektowny sposób wyeksponują ich zawartość. Dla kuchni w stylu rustykalnym świetnym rozwiązaniem jest także niewielka wyspa, która w znacznym stopniu zwiększa przestrzeń do gotowania. Warto jednak pamiętać, aby jej wymiary były dostosowane do metrażu mieszkania, jak i rozmiaru płyty grzewczej oraz zlewu.

Kuchnia rustykalna - kolorystyka
Dla stylu rustykalnego charakterystyczne są kolory ziemi, które bezpośrednio kojarzą się z naturą. Zalicza się do nich biele, brązy, zielenie, błękity a także stonowane czerwienie. Dopuszczalne są też wzory roślinne oraz wszelkiego rodzaju kraty i paski (np. na tapetach czy wyrobach tekstylnych).

Rustykalne dodatki
Kuchnia rustykalna jest absolutnym przeciwieństwem wnętrz minimalistycznych. Nie oznacza to jednak, że ma być przeładowana zbędnymi bibelotami. Projektantom wnętrz chodzi raczej o stworzenie wrażenia kontrolowanego chaosu. Styl rustykalny stwarza wiele możliwości dekorowania kuchni. Oprócz masywnych glinianych dzbanków, świetnie sprawdzają się także drewniane naczynia, łyżki i wałki, a także lniane lub koronkowe obrusy. Ciekawą ozdobę ściany może stanowić ręcznie haftowane makatki, obrazy o sielankowym klimacie, doniczki z ziołami, a także ususzone kwiaty czy finezyjne warkocze z czosnku, które można zawiesić nad kuchennym blatem lub przy piecu. Warto zwrócić uwagę także na dekorację okna. Świetnie sprawdzą się do tego wykonane na szydełku firanki, a także muślinowe zasłonki.

Jak dobrać sprzęt AGD?
Osobom, które decydują się na urządzenie kuchni w stylu rustykalnym poleca się zakup sprzętów AGD, które charakteryzuje wzornictwo w stylu retro. Dużą popularnością cieszą się okapy wykonane z czarnej stali lub miedzianej blachy,  a także wolnostojące lodówki o charakterystycznych opływowych kształtach.

Zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym? Z oryginalnymi inspiracjami, które dotyczą aranżowania wnętrz możesz zapoznać się tutaj: http://www.domzpomyslem.pl/wnetrza/galeria-wnetrz/kuchnia/styl-rustykalny,ta3:22.html

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również