Doskonałe ciasto na pierogi naszej babci, ulubiony placek drożdżowy mamy, czy świeży, pachnący chleb do porannej kawy – te tradycyjne wypieki i potrawy zawsze towarzyszą ciepłym wspomnieniom o rodzinnym domu i przyjemnych chwilach spędzonych w gronie najbliższych. W Młynie Jaczkowice od ponad 200 lat najlepsze gatunki zbóż są starannie selekcjonowane, tak aby uzyskać mąkę o najwyższej jakości i zapewnić niezawodność w każdej kuchni. Produkty zbożowe powinny być głównym źródłem energii w codziennej diecie. Dolnośląska Mąka Tortowa to czysty, naturalny składnik potraw, bez dodatków chemicznych, który gwarantuje wyśmienitą jakość i smak pysznych, domowych dań. Typ mąki 450, świadczący o wysokim przemiale, bardzo jasny kolor i wyjątkowa lekkość są szczególnie doceniane przy wypieku delikatnych ciast. Dzięki Dolnośląskiej Mące Tortowej z powodzeniem przygotujemy puszyste biszkopty, ptysie oraz lekkie francuskie croissanty, a domowe torty na pewno zachwycą najbliższych nie tylko wyglądem, ale i subtelnym smakiem.
Produkt doceniony przez ekspertów
Wybierając składniki do przygotowywania potraw, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na ich jakość. Źle dobrana mąka może być przyczyną nieudanych wypieków – niewyrośniętego ciasta, powstawania zakalców czy braku charakterystycznego, świeżego aromatu po wyjęciu z piekarnika. Linia mąk „Dolnośląska” została w 2012 roku doceniona przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi znakiem „Poznaj Dobrą Żywność”, a program „Doceń Polskie”, którym zajmują się specjaliści zawodowo związani z żywnością, wyróżnił mąki Młynu Jaczkowice mianem „Top produktu”. Używana do produkcji Dolnośląskiej Mąki Tortowej pszenica od lokalnych rolników gwarantuje uzyskanie najlepszego jakościowo produktu, dzięki któremu unikniemy kulinarnych rozczarowań i z powodzeniem przygotujemy nawet najbardziej wymagające wypieki.
Nieskończone możliwości kulinarne
Dolnośląska Mąka Tortowa ma biały, jednolity kolor, bez niepokojących odcieni czy smug. Pachnie zmielonym zbożem, nie wyczuwamy w niej żadnych obcych aromatów, dzięki czemu możemy się w pełni cieszyć głębią smaku przygotowywanych potraw. Polecana szczególnie do wypieków mąka pszenna typu 450 z Młyna Jaczkowice pozwala na nieskończone zastosowanie w kuchni od domowego pieczywa, przez uwielbiane pierogi, po tradycyjne, pyszne ciasta, które pamiętamy z rodzinnego domu.
Dolnośląska Mąka Tortowa - pszeniczny skarb z doliny Odry
Młyn Jaczkowice położony jest na Dolnym Śląsku, w dolinie Odry, w otoczeniu żyznych ziem Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Urodzajne gleby, łagodne zimy i ciepłe lata powodują, że to tutaj dojrzewają najlepsze odmiany pszenicy, z których tworzy się najlepsze jakościowo mąki. Dolnośląska Mąka Tortowa to sztandarowy produkt Młyna Jaczkowice i niezawodny składnik w domu każdej gospodyni. To dzięki niej powstają wszystkie, dobrze nam znane wypieki, najsmaczniejsze, domowe makarony czy klasyczne potrawy kuchni polskiej takie jak kopytka, pyzy czy ciepłe, lane kluseczki.
Dzięki wykorzystaniu najwyższej jakości pszenicy i ludziom, którzy w proces produkcji wkładają nie tylko swoją wiedzę, ale i serce, Dolnośląska Mąka Tortowa z Młyna Jaczkowice jest najlepszym produktem swojej klasy na rynku. Połączenie długoletniej tradycji młynarskiej z najnowocześniejszymi technologiami gwarantuje satysfakcję z zastosowań produktu w kuchni i zapewnia doskonały smak potraw na stole.
Chałka
Składniki:
500 g Dolnośląskiej Mąki Tortowej typ 450
250 ml ciepłego mleka
7 g suchych drożdży lub 20 g świeżych
1 całe jajko
50 g cukru
50g miękkiego masła
1 opakowanie cukru waniliowego
płaska łyżeczka soli
Sposób przygotowania:
Przesianą mąkę wsypać do miski i wymieszać z drożdżami (w przypadku świeżych drożdży należy rozpuścić je w mleku), mleko wymieszać z jajkiem, masłem i cukrem i wlać do mąki. Dodać sól.
Ciasto wyrabiać energicznie przez kilka minut aż do osiągnięcia gładkiej konsystencji. Następnie odstawić w ciepłe miejsce, przykryć ściereczką i poczekać aż podwoi swoją objętość. Ciasto ponownie wyrobić i podzielić na 4 równe części. Z każdej części uformować wałek i zapleść jak warkocz, tak aby uformować chałkę
Chałkę należy odstawić do ponownego wyrastania na około 1 godzinę (przykryć ściereczką).
Przed wstawieniem do piekarnika posmarować roztrzepanym jajkiem, aby się ładnie zarumieniła i posypać makiem lub kruszonką. Piec w temperaturze 180ºC przez około 25 - 30 minut.
Bułeczki Jaczkowickie
Składniki:
500 g Dolnośląskiej Tortowej typ 450
300 ml cieplej wody
20 g świeżych drożdży
1 czubata łyżeczka soli
Sposób przygotowania:
Przesianą mąkę wsypać do miski. Dodać sól, drożdże, wodę. Wszystkie składniki wymieszać łyżką. Następnie wyrabiać ciasto energicznie przez kilka minut aż do osiągnięcia gładkiej i elastycznej konsystencji. Odstawić w ciepłe miejsce, przykryć ściereczką i poczekać aż podwoi swoją objętość.
Po wyrośnięciu, ciasto podzielić na 8 jednakowych kawałków. Z każdego uformować bułeczkę. Ułożyć je na blachę posypaną mąką. Przykryć ściereczką i odstawić do ponownego wyrośnięcia. Przed wstawieniem bułeczek do pieca zalecamy delikatnie posmarować je wodą. Piec przez 15-20 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 220ºC. Po upieczeniu przełożyć z blachy na kratkę.
Ciasto ze śliwkami i kruszonką
Składniki:
Drożdże 50g
Margaryna do pieczenia 60g
Mleko 250 ml
Cukier brązowy 1 szklanka
Dolnośląska Mąka Tortowa typ 450 500g
Cukier waniliowy 16g
Jajka 2 szt.
Żółtka 2 szt.
Przyprawa korzenna do piernika 0,5 łyzeczki
Śliwki 2 szklanki
Kruszonka:
Margaryna do pieczenia 60g
Cukier 60g
Dolnośląska Mąka Tortowa typ 450 120g
Sposób przygotowania:
Drożdże rozprowadzić w pół szklanki ciepłego mleka z dwiema łyżkami cukru i dwiema mąki, odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Mąkę przesiać do miski, dodać zaczyn drożdżowy. Dodać jaja, żółtka, wymieszać. Dodać pozostałe ciepłe mleko, brązowy cukier, cukier waniliowy. Wyrobić ciasto, odstawić. Gdy podwoi swoją objętość przełożyć do wysmarowanej margaryną i posypanej bułką tartą formy, ułożyć śliwki.
Wszystkie składniki na kruszonkę rozdrobnić w miseczce i ugniatać palcami by się połączyły. Ułożone śliwki posypać kruszonką. Piec 45 minut w temperaturze 180 stopni. Sprawdzić patyczkiem do szaszłyków czy ciasto jest suche w środku jeśli nie to piec jeszcze kilka minut.
Pierogi Wiejskie
Składniki:
1 kg Dolnośląskiej Mąki Tortowej typ 450
1,5 szklanki ciepłej wody
5 łyżek oleju
Sposób przygotowania:
Mąkę przesiać, dodać olej i następnie wyrabiając ciasto powoli dodawać wodę. Po wyrobieniu ciasta oderwać kawałek wielkości pięści i rozwałkować. Szklanką wykrawać kółka, napełniać farszem i zalepić brzegi. Pierogi gotować we wrzącej, osolonej wodzie z dodatkiem dwóch łyżek oleju do miękkości (ok. 5 min). Pierogi można podawać okraszone smażonym boczkiem z cebulką.
Farsz:
1 kg ziemniaków
0,8 kg twarogu
0,5 kg surowego boczku
3 cebule
Sposób przygotowania:
Ziemniaki ugotować a następnie utłuc i zostawić do wystygnięcia, dodać twaróg oraz połowę przysmażonego boczku z cebulką (pozostałą ilość zostawić do okrasy). Farsz dokładnie wymieszać, doprawić solą i pieprzem a następnie napełniać nim pierogi.