Newsello.pl

Jesień – czas na przegląd i konserwację dachu

Jesień to najlepszy czas, aby odpowiednio przygotować dom na nadejście zimy.
Jesień – czas na przegląd i konserwację dachu
Jesień – czas na przegląd i konserwację dachu

Planując prace konserwacyjne i drobne naprawy nie zapomnijmy zadbać o dach. Podpowiadamy jak przygotować pokrycie na nadejście chłodniejszych miesięcy.

Postaw na odpowiednią konserwację

W okresie jesienno-zimowym dach narażony jest na trudne warunku atmosferyczne, jak porywisty wiatr, deszcz czy ciężki śnieg, często zalegający na dachach. Biorąc pod uwagę te okoliczności, warto zadbać o dokładny przegląd i zabezpieczenie pokrycia. Nie wykonujmy go jednak na własną rękę, tylko zlećmy to zadanie ekipie dekarskiej, która montowała pokrycie. Fachowcy ocenią aktualny stan, pomogą ocenić przypuszczalne zagrożenia i je sprawnie wyeliminować. – Kluczowym aspektem przy wyborze pokrycia jest jego jakość, to od niej właśnie zależy trwałość dachu. Pamiętajmy jednak, że odpowiedni materiał nie wystarczy, jeżeli nie dokonujemy regularnych przeglądów i konserwacji. Chociaż blachodachówka nie jest zbyt wymagającym materiałem dachowym, należy pamiętać o cyklicznym przeglądzie szczelności i jakości pokrycia. Stan dachu to jeden z głównych wyznaczników, na podstawie których oceniamy całościowy stan budynku. Jest to niezmiernie ważne przy wycenie budynku – zaniedbany i uszkodzony dach może znacznie obniżyć wartość nieruchomości – przestrzega Marcin Dyda, ekspert firmy Blachotrapez, producenta pokryć dachowych z blachy.

Usuń drobne usterki

Jeśli podczas przeglądu połaci dachowej odkryte zostaną jakieś usterki, należy jak najszybciej je wyeliminować. Jeśli ubytki są drobne wystarczy takie miejsca oczyścić i pomalować farbą zaprawkową w kolorze pokrycia. – Pamiętajmy, żeby nie bagatelizować nawet małych usterek. O tym, że mogą skutkować poważniejszymi problemami, możemy przekonać się w najmniej odpowiednim momencie, np. w środku zimy. Jeśli dojedzie do rozszczelnienia połaci, to konsekwencje zaniedbań mogą być poważne – zawilgocenie poddasza, przecieki oraz uszkodzenie elewacji budynku. Dlatego bardzo istotne jest także sprawdzenie obróbek blacharskich, w obrębie których często dochodzi do przecieków. Skontrolujmy, czy nie są poluzowane, a silikon, którym są uszczelnione, nie popękał i się nie wykruszył – radzi ekspert firmy Blachotrapez.

Zadbajmy również o czystość dachu, warto przed zimą dokładnie oczyścić i umyć całe pokrycie. Jeżeli mamy taką możliwość, dobrze jest wykorzystać do tego myjkę ciśnieniową, która w łatwy i szybki sposób usunie wszelkie zabrudzenia.

Sprawdź newralgiczne punkty połaci

Podczas kompleksowych prac serwisowych na dachu, miejmy na uwadze również jego konstrukcję. – Warto zbadać te miejsca połaci, które są najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych: zaleganie śniegu i osiadanie zanieczyszczeń. Do takich newralgicznych punktów pokrycia można zaliczyć miejsca przecinania się połaci, jak rynny koszowe oraz połączenia z pionowymi elementami: kominami, lukarnami i koszami. Pamiętajmy, że często może dochodzić w nich do rozszczelnienia i przecieków – mówi ekspert firmy Blachotrapez.

Udrożnij rynny

Przed nami najbardziej deszczowy okres w skali całego roku. Dlatego pamiętajmy, aby woda mogła być prawidłowo odprowadzana z dachu. Niezbędne do tego są czyste i drożne rynny oraz rury spustowe. Nie zapomnijmy usunąć z systemu rynnowego wszystkiego, co może powodować jego niedrożność, jak suche liście i gałęzie. Jeżeli nie zadbamy o czystość tych elementów, woda, która nie będzie mogła swobodnie spływać dzięki systemowi rynnowemu, będzie spływać po ścianach domu. W konsekwencji może to oznaczać zawilgocenia, grzyby i obniżyć właściwości termoizolacyjne domu. Do wyczyszczenia rynien użyjmy myjki ciśnieniowej – jest to najszybszy i najłatwiejszy sposób na walkę z zanieczyszczeniami. Nie stosujmy twardych, metalowych narzędzi, ponieważ mogą one uszkodzić rynny.

Regularna konserwacja dachu zapewni spokój i komfort mieszkańcom, jednocześnie wpłynie pozytywnie na nasz budżet. Zdecydowanie taniej i łatwiej jest usunąć drobne usterki połaci, czy samej konstrukcji, niż inwestować w kosztowne i długotrwałe naprawy. Dobrze zabezpieczony dach to również mniejsze koszty ogrzewania, co w sezonie jesienno-zimowym ma duże znaczenie.

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

Jak kłaść panele? Poznajcie najważniejsze zasady i zróbcie to sami! [fot. materiały prasowe / Wolfcraft]

Jak kłaść panele? Poznajcie najważniejsze zasady i zróbcie to sami!

Dla domu
środa, 08 sierpnia 2018, 09:48
Wymiana podłogi wydaje się być dosyć skomplikowaną sprawą, jednak jeżeli wybierzemy odpowiednie materiały i narzędzia, to nie powinno być z tym problemu! Dowiedz się, jak zaplanować prace i cieszyć się dobrze ułożonymi panelami.
Wilgoć w domu? Zastanów się nad nowoczesną hydroizolacją! [fot. BOTAMENT®]

Wilgoć w domu? Zastanów się nad nowoczesną hydroizolacją!

Dla domu
poniedziałek, 06 sierpnia 2018, 13:50
Woda jest nam potrzebna do życia, ale nie we wszystkich miejscach jest pożądana! Pewne miejsca w naszym domu są szczególnie narażone na uszkodzenia związane z wodą. Dowiedz się, jaka izolacja sprosta wszystkim wyzwaniom!

Zobacz również