Newsello.pl

Gdy deweloper szuka dofinansowania... Czyli pożyczka deweloperska w praktyce

Finansowanie inwestycji może okazać się problemem, kiedy okaże się, że prognozy kosztów nie były wystarczająco precyzyjne. Często brakuje wtedy czasu na formalności. Wtedy, z pomocą przychodzi specjalnie przygotowana na takie okoliczności pożyczka.
Gdy deweloper szuka dofinansowania... Czyli pożyczka deweloperska w praktyce [fot. materiały prasowe]
Gdy deweloper szuka dofinansowania... Czyli pożyczka deweloperska w praktyce [fot. materiały prasowe]

Inwestowanie w nieruchomości o charakterze komercyjnym lub mieszkaniowym wymaga dużych nakładów finansowych, dlatego pozyskiwanie takiego kapitału stanowi dla wielu przedsiębiorców wyjątkowo problematyczną część przedsięwzięcia. Rozpoczynając poszukiwania odpowiednich źródeł finansowania, inwestorzy w pierwszej kolejności zwracają się o pomoc do instytucji bankowych których oferty kredytów mają dostarczyć odpowiedniego kapitału.

Niestety, w wielu przypadkach okazuje się, że oferty te obwarowane są szeregiem wymagań oraz formalności, które w konsekwencji stają się trudne do spełnienia. Przykładem tego może być dokładna analiza sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, uzyskiwanych dochodów, koniunktury oraz prognoz gospodarczych, co jednocześnie wpływa na wydłużenie czasu weryfikacji wniosku. Sam cel inwestycji musi wpasować się w ściśle określone kategorie realizacji. Istotny jest także sposób rozliczania się z fiskusem. Najważniejszym jednak warunkiem jest sprawdzenie zdolności oraz historii kredytowej, których negatywny obraz powoduje automatyczne odrzucenie wniosku, w konsekwencji wpływając na opóźnienie terminu ukończenia lub całkowitą rezygnację z danej inwestycji.

Patrząc na mnogość restrykcyjnych wymogów bankowych, alternatywnym rozwiązaniem staje się pożyczka deweloperska od Monument Fund z zabezpieczeniem na 2. miejscu hipotecznym. Jednak, czym wyróżnia się taki rodzaj finansowania na tle ofert proponowanych przez banki?

Szybki czas działania

Jak mówi Paulina Horabik – Członek Zarządu, Dyrektor Zarządzający Monument Fund: O atrakcyjności oferty finansowej Monument Fund decyduje przede wszystkim szybkość oraz opłacalność udzielanego dofinansowania. Przydział kapitału podobny jest do procedur bankowych – wypłata środków pieniężnych zależy od postępów prac budowlanych. W przypadku pożyczki deweloperskiej, różnicą staje się zmniejszona ilość wymaganych dokumentów, powodując tym samym szybszy czas weryfikacji wniosku. Co więcej, dzięki wypłacaniu środków finansowych w formie transzy, część prowizji uruchamiana jest w momencie wypłacania konkretnej transzy. To dotyczy również oprocentowania i odsetek, które naliczane są w zależności od wykorzystanego kapitału. Takie podejście stanowi wyjątkowo korzystną opcję dla przedsiębiorców, ponieważ nie trzeba od razu płacić rat w całej wysokości kwoty pożyczki.

Poza szybkością działania, elastyczne podejście do przedstawionych celów biznesowych przez Monument Fund pozwala na przygotowanie realnego planu spłaty zobowiązania z przyszłych dochodów, natomiast zabezpieczenie wierzytelności na 2. miejscu hipotecznym umożliwia dokapitalizowanie przedsiębiorców z już zaciągniętymi zobowiązaniami. W tym celu zostaje przeprowadzony indywidualny system oceny ryzyka. Pożyczka deweloperska daje także możliwość wyboru rodzaju rat i ich wysokości – przydatne tutaj mogą okazać się raty balonowe lub wakacje kredytowe.

Formalności ograniczone są do niezbędnego minimum, czas przyznania dofinansowania wynosi ok. 7 dni, a okres kredytowania może trwać od 12 do 18 miesięcy. Ponadto, Monument Fund nie wymaga weryfikacji oraz zgłaszania klienta w Biurach Informacji Gospodarczej.

Elastyczne podejście do nieruchomości

Otwartość Monument Fund na różnorodność celów biznesowych przekłada się także na obsługiwane rodzaje nieruchomości. Dzięki braku narzuconej listy inwestycji, pozyskany kapitał pozwala na budowę, dokończenie, adaptację lub remont nieruchomości zarówno mieszkaniowych, jak i komercyjnych.

Przykładem najczęściej realizowanych inwestycji deweloperskich są różnego rodzaju budowy, domy w zabudowie szeregowej, apartamenty, apartamentowce oraz kamienice, jednak preferowane są nieruchomości zarabiające na siebie, czyli hotele, galerie handlowe lub restauracje. Pożyczka dostępna jest także dla właścicieli wszelkiego rodzaju budynków przemysłowych oraz hal produkcyjnych.

Częstym aspektem poruszanym przy finansowaniu inwestycji deweloperskich jest wysokość wkładu własnego przedsiębiorcy. W przypadku oferty Monument Fund, kwota zależna jest od konkretnego etapu realizacji inwestycji, a wskaźnik LTV do wartości przyszłej nie przekracza 49%. W praktyce wygląda to tak, że na rozpoczęcie budowy wkład wynosi połowę środków pieniężnych lub innych nieruchomości. Kiedy finansowanie niezbędne jest na etapie 30-80% realizacji inwestycji, przedsiębiorca otrzymuje stopniowe finansowanie w formie transzy, wypłacane wraz z ukończeniem kolejnych etapów realizacji. Dla wniosków o finansowanie na zakończenie prac budowlanych, przydzielane są najczęściej maksymalnie 2 transze. Tego typu umowa z przedsiębiorcą pozwala na bezpieczne i realne ukończenie inwestycji i oddanie jej do użytkowania. – wyjaśnia Paulina Horabik – Członek Zarządu, Dyrektor Zarządzający w Monument Fund.

Pożyczka deweloperska Monument Fund pozwala na udzielenie finansowania z zabezpieczeniem na 2. miejscu hipotecznym wszystkim przedsiębiorcom, którzy potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki w celu rozpoczęcia lub kontynuowania realizacji inwestycji deweloperskiej. Dzięki tej ofercie istnieje możliwość dokapitalizowania właścicieli firm z już zaciągniętymi zobowiązaniami, dlatego uzyskane środki mogą zostać bezproblemowo przeznaczone na nieruchomości realizujące dowolny cel związany z funkcjonowaniem i rozwojem danej działalności. Daje także możliwość wywiązania się z terminów umów oraz pozwala z sukcesem dokończyć budowę, jeśli koszty budowy okazały się większe niż zakładał biznes plan.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również