Newsello.pl

Drewno i minimalizm

Drewno nie wyszło z mody. W sposób naturalny wkomponowało się w trend minimalistycznego urządzania wnętrz. Umiejętne wykorzystanie tego materiału sprawi, że nasze przestrzenie będą wyglądały nowocześnie i stylowo.
Drewno i minimalizm
Drewno i minimalizm

Ten naturalny materiał jest przyjemny i „ciepły w dotyku”. Dzięki niemu, wnętrza stają się bardziej przytulne i zyskują pewnego rodzaju dostojeństwa. Dlatego też, jeżeli jesteśmy zwolennikami minimalistycznych przestrzeni, powinniśmy z głową podchodzić do wykorzystania drewna. Zbyt duża jego ilość może działać przytłaczająco. Gdzie go w takim razie najlepiej stosować?

Tutaj drewno czuje się najlepiej

Zdecydujmy się na jeden z wariantów. Drewno idealnie sprawdzi się np. w postaci dębowej podłogi ułożonej w jodełkę, nadając przestrzeni charakter retro. Pamiętajmy jednak, że nie tylko salon i pokoje mogą być w ten sposób urządzone. Z pewnością niezwykle oryginalnie będzie wyglądała łazienka z podłogą z egzotycznych gatunków drewna, takich jak: merbau, iroko czy tek. Ten naturalny materiał może zaistnieć w naszym wnętrzu także pod postacią mebli i niekoniecznie musi oznaczać bogato zdobione fronty. Miłośnicy ascetycznego stylu chętniej zdecydują się zapewne na te, bardziej „spokojne” w swoim wyrazie, konstrukcje z minimalnym usłojeniem, tworzące litą całość, bez wystających uchwytów.

Drewno może stanowić również mocny element mebli wypoczynkowych. – Jest ono częstym akcentem skandynawskich projektów, których wyróżnikami są: prostota i naturalność. Drewniane nóżki, kubiczne podłokietniki czy nawet widoczne ramy sof, zdecydowanie podkreślą indywidualny charakter wnętrza. – opowiada Katarzyna Jakubowska z firmy SITS. Największa sztuką jest jednak odpowiednia kompozycja: drewna z pozostałymi materiałami.

Nutka industrializmu

Minimalizm rządzi się swoimi prawami. Aby utrzymać taki właśnie styl we wnętrzach, warto drewniane motywy łączyć z charakterystycznymi efektami dekoracyjnymi, które nadadzą pomieszczeniu bardziej industrialnego charakteru. Świetnie sprawdzą się tutaj: naturalny kamień, szkło, żywica czy beton. Ten ostatni może z powodzeniem zdobić ściany naszego domu. Jego zimna, lekko nierówna struktura będzie stanowiła przeciwwagę dla ciepłego drewna, co w efekcie da ciekawą i oryginalną kompozycję. Równie designersko będzie wyglądało połączenie np. dębowych mebli z epoksydową, białą posadzką. Ta, wyglądająca niemalże jak tafla lodu, powierzchnia łagodnie stonuje przytulne wnętrze. Wiele więc zależy od umiejętnego skontrastowania drewnianych elementów z pozostałymi, dopełniającymi przestrzeń domu. I w tym momencie warto wspomnieć o niezwykle ważnych dodatkach.

Jelenie i skrzynki

Jeżeli chcemy, aby drewno we wnętrzu stanowiło powtarzający się motyw, przemycajmy je w postaci rozmaitych dodatków. Designerzy nierzadko wykorzystują w swoich pracach ten naturalny, wdzięczny materiał, dlatego nie możemy narzekać na brak dekoracji. A mamy tutaj do wyboru przykładowo: stojące czy wiszące lampy, półki o ciekawych, geometrycznych kształtach, bambusowe zegary i niezwykle ostatnio modne – głowy jeleni, dumnie wiszące na ścianach. Sami także możemy tworzyć takie „arcydzieła”. Niewiele bowiem potrzeba, aby pomalować drewniane skrzynki, które później posłużą jako oryginalne, wiszące półki. W domu, gdzie drewno stanowi podstawę aranżacji lub jest widocznym motywem dekoracyjnym, na pewno będzie panowała przytulna atmosfera. A to chyba najbardziej pożądany efekt w aranżacji wnętrz.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również