Newsello.pl

Czy student to lokator idealny? Raport Gumtree.pl

Z badania Gumtree Flatsharing Millenialsów: jak żyją, jak mieszkają, jak się dogadują opartego m.in. o dane Eurostatu z 2014 roku wynika, że jedynie 17% mieszkań jest udostępnionych do wynajmu.
Czy student to lokator idealny?
Czy student to lokator idealny?

To naprawdę niewiele, biorąc pod uwagę wskaźniki w innych krajach europejskich – w Szwajcarii wynajmowanych jest 56% mieszkań, w Austrii – 48%, podczas gdy u naszych zachodnich sąsiadów do wynajęcia jest co drugi lokal. Zarówno w Europie Zachodniej, jak i w Polsce, jest jednak pewna grupa społeczna, od lat niezmiennie zainteresowana wynajmem mieszkań, szczególnie w miastach, w których zlokalizowane są duże ośrodki akademickie. Są to studenci.

Analitycy szacują, że aż co trzecie mieszkanie na rynku wynajmowane jest właśnie przez studentów. Choć niż demograficzny sprawił, że studiuje w tej chwili mniej osób, niż klika lat temu – nadal ponad 1,4 mln młodych Polaków jest studentami. Znaczna część z nich wybiera uczelnie poza swoim rodzinnym miastem, co sprawia, że niezbędnym dla nich jest poszukiwanie miejsca zamieszkania.

Jak pokazało badanie Gumtree przeprowadzone we współpracy z DELab UW, podczas poszukiwania mieszkania/pokoju/ miejsca w pokoju, najbardziej istotnym kryterium wyboru jest wysokość czynszu. Aż 71,2% ankietowanych studentów umieściło tę kwestię na pierwszym miejscu. Nieco mniej, bo 51,8% ankietowanych wskazało, że istotna jest dla nich również lokalizacja mieszkania i dobry dojazd na uczelnię. Wśród kwestii często wymienianych przez studentów znalazły się też: standard wynajmowanego lokum oraz jego wyposażenie.

Dlaczego więc niektórzy właściciele są niechętnie nastawieni do wynajmowania swoich mieszkań studentom? Zazwyczaj obawiają się zniszczeń i nieprzyjemności związanych z bujnym życiem towarzyskim, jak również problemów z wypłacalnością wynajmujących. Jak wynika jednak z badania, blisko połowa studentów pracuje, w tym prawie 22% na podstawie stałej umowy o pracę. Drugie tyle badanych deklaruje podejmowanie prac dorywczych. Można więc zauważyć istotną zmianę w nastawieniu samych żaków, którzy dotychczas utożsamiali okres studiów z ostatnimi pięcioma latami beztroski, poprzedzającymi wejście w „dorosłe życie”. Zmniejsza się także tolerancja na stosowanie przez innych współlokatorów używek (szczególnie tych nielegalnych, typu marihuana i inne środki odurzające) – prawie 60% badanych przyznaje, że im to przeszkadza. Niewiele łagodniej traktowana jest kwestia nadużywania alkoholu – 55% badanych twierdzi, że przeszkadzałoby im to u swojego współlokatora. Palenie papierosów okazało się kłopotliwe dla połowy badanych.

W ramach wizualizacji wspomnianych problemów uczestnicy zostali poproszeni o przedstawienie postaci „koszmarnego współlokatora”. nieutrzymujący porządku w mieszkaniu (wymienia 71% badanych), imprezujący w domu (37% badanych), niewypłacalny (40% badanych), używający cudzych rzeczy (47% badanych), podjadający cudze jedzenie (37% badanych).

Zdaniem badanych, wymarzony współlokator charakteryzuje się natomiast takimi cechami: „równowaga między pracą i życiem prywatnym, do tańca i do różańca, jego druga połowa nie mieszka z nami, sprząta, bratnia dusza, muzyki słucha na słuchawkach, wspólne spędzanie czasu na pogawędkach, gotowanie i częstowanie czasem, na swoje życie i zainteresowania” (cyt. z badania).

Co ciekawe, dla studentów chęć prowadzenia intensywnego życia towarzyskiego, czy częste podejmowanie gości nie są ważne, wręcz przeciwnie: w wynajmowanym mieszkaniu szukają ciszy i spokoju do nauki (51%). Niewątpliwie potwierdza się zatem diagnoza stawiana Millenialsom przez socjologów, wskazująca, że nie chcą oni zmarnować żadnej chwili w życiu i że starają się efektywnie wykorzystywać swój wolny czas.

- Patrząc na uzyskane wyniki można potwierdzić tezę, że dzisiejsi studenci z Pokolenia Y w wynajmowanych kwaterach szukają przede wszystkim świętego spokoju i przyzwoitych warunków do życia, niekoniecznie zaś codziennych imprez i spotkań towarzyskich. Studenci, zapytani o to, czego poszukiwali, decydując się na flatsharing, najczęściej wskazywali niezależność i możliwość decydowania o swoich planach (69%), spokój i ciszę do nauki (51%) oraz miłą, domową atmosferę (44,4%). – komentuje Katarzyna Merska-Pietrak, koordynator ds. komunikacji Gumtree.pl

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Jak fajnie udekorować salon?

Jak fajnie udekorować salon?

Inne
wtorek, 23 lutego 2021, 08:59
Dobór odpowiednich dodatków do salonu pozwoli na stworzenie wyjątkowo przytulnego miejsca. Zastanawiasz się jak fajnie udekorować nasz salon? I jakie dekoracje do salonu wybrać?
odpływ wanny

Zatkany odpływ w wannie – jak go udrożnić?

Inne
piątek, 04 stycznia 2019, 10:17
Niedrożność odpływu to często spotykany problem. Najczęściej wynika z przedostawania się do rur kanalizacyjnych włosów i resztek jedzenia podczas mycia naczyń.

Zobacz również