Newsello.pl

Aranżacja łazienki – praktyczne wskazówki

Planujesz remont łazienki? Zastanawiasz się, na jaki rodzaj aranżacji się zdecydować oraz jakie niezbędne wyposażenie wybrać?
Aranżacja łazienki
Aranżacja łazienki

Przeczytaj poniższy poradnik i poznaj najnowsze rozwiązania projektowe. Dzięki kilku prostym wskazówkom stworzysz łazienkę swoich marzeń – estetyczną, funkcjonalną i wygodną w użytkowaniu.

Remont łazienki – warto wiedzieć
Remont łazienki wiąże się najczęściej ze zmianą okładzin ściennych i podłogowych, wprowadzeniem nowej kolorystyki ścian, zamontowaniem nowego oświetlenia, wymianą ceramiki i armatury sanitarnej, wyposażenia instalacji elektrycznej, a czasem nawet stolarki drzwiowej. Podczas projektowania łazienki kluczowy jest metraż, kształt pomieszczenia, a także usytuowanie drzwi oraz okien. Przy planowaniu umiejscowienia sprzętów, należy uwzględnić także gdzie znajduje się pion kanalizacyjny. Aby urządzenia, takie jak sedes, wanna lub brodzik, działały bez zarzutu podczas ich użytkowania, powinno umieszczać się je jak najbliżej pionu.

Najnowsze trendy aranżacyjne
Nowoczesne aranżacje wnętrz są tworzone wedle zasady "mniej znaczy więcej". Minimalistyczna dekoracja i proste wzornictwo to przepis na modną i funkcjonalną łazienkę. Istotną kwestią jest zachowanie możliwie jak największej ilości wolnej przestrzeni, poprzez umiejętne przechowywanie kosmetyków, ręczników oraz pozostałych akcesoriów łazienkowych.

Jeżeli powierzchnia łazienki jest wystarczająco duża, warto pomyśleć nad podziałem wnętrza na dwie strefy - sanitarną oraz kąpielowo-pielęgnacyjną. W łazience dla wieloosobowej rodziny, funkcjonalnym rozwiązaniem jest zamontowanie dwóch umywalek. Przestrzeń pod umywalką warto wykorzystać na zabudowę w postaci szafki na kosmetyki lub środki czystości.

Usługi projektowe
Osoby, które nie mają pomysłu albo czasu na samodzielne zaaranżowanie łazienki, mogą skorzystać z usług architekta wnętrz. Po wstępnej rozmowie z projektantem, klient otrzymuje kilka wariantów układu funkcjonalnego łazienki, dostosowanych do jego indywidualnych preferencji. Po zaakceptowaniu konkretnej wersji aranżacji, w której przedstawione są konkretne warianty materiałów wykończeniowych oraz wyposażenia, architekt może przejść do dalszych prac nad wnętrzem.

Według obowiązujących standardów projektowych, pozostawienie widocznego systemu wodno-kanalizacyjnego w łazience jest niedopuszczalne. W celu ukrycia nieestetycznie wyglądających detali oraz wygospodarowania dodatkowej przestrzeni, coraz częściej wykorzystuje się tzw. stelaże podtynkowe. Montuje się je w ścianie lub w ściance działowej, wykonanej z karton-gipsu.

Kolorystyka
W aranżowaniu łazienek panują dwie tendencje. Pierwsza, odwołuje się do czystości, świeżości i natury. Druga, wnosi do wnętrza kontrastowe połączenia kolorystyczne. Tradycyjne łazienki są utrzymane w spokojnych i jasnych odcieniach. Jednak nie każdemu musi podobać się takie zestawienie. Zwolennikom nietypowych rozwiązań poleca się odważne barwy, zarówno na ścianach, jak i płytkach. Dla fanów ekstrawaganckich aranżacji łazienek, ciekawym rozwiązaniem może być połączenie czerni i bieli. Kontrastowe połączenie dwóch mocnych kolorów nada wnętrzu nowoczesny i odważny charakter.

Wyposażenie łazienki
Obecnie, rynek wychodzi na przeciw wszystkim konsumentom i oferuje szeroki wybór mebli i akcesoriów łazienkowych. Dlatego każdy może znaleźć takie wyposażenie, jakie mu odpowiada. W sklepach oraz salonach firmowych można spotkać różnego rodzaju wzornictwo - proste, nastawione na funkcjonalność oraz asymetryczne, które przyjmuje organiczne formy, przełamujące zasady geometrii.

Zabudowa łazienkowa musi być dopasowana do wymiarów łazienki. Dobrze jest skompletować armaturę z jednej serii, która jest spójna pod względem wzornictwa. Bardzo ważny jest także wybór kabiny prysznicowej. Producenci oferują kabiny zaokrąglone, kwadratowe lub prostokątne. Wybór tej ostatniej jest możliwy jedynie na dużym metrażu. Dla posiadaczy niewielkich łazienek, praktycznym rozwiązaniem są udogodnienia, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Jednym z nich jest rozkładana półka, montowana na grzejnik, na której można rozwieszać mokre ręczniki oraz wilgotną garderobę.

Istotnym wyposażeniem łazienki jest również pralka. Przy jej umiejscowieniu należy mieć na uwadze odpowiednią ilość przestrzeni na otwarcie drzwiczek oraz swobodne wkładanie i wyjmowanie bielizny. Do małych pomieszczeń poleca się modele kompaktowe, które są ładowane od góry.

Elementy dekoracyjne
Oryginalnym elementem dekoracyjnym mogą być chromowane powierzchnie, zarówno w postaci grzejników, jak i naściennych dekorów, które pełnią funkcję ozdobną. Wykorzystanie tego rodzaju materiałów poleca się szczególnie do łazienek o małej powierzchni. Dla osób, które lubią niebanalne rozwiązania, poleca się grzejniki, które wyglądem przypominają panel dekoracyjny lub barwioną taflę lustra.

Ciekawą formą dekoracji ściany w łazience jest także wielkoformatowa fotografia w postaci fototapety. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala w efektowny sposób spersonalizować wnętrze oraz je ożywić. Powierzchnia tego rodzaju nadruków jest odpowiednio zabezpieczona przed wodą oraz wilgocią, dzięki czemu tego rodzaju dekorację można wykorzystać w łazience.

Szukasz inspiracji na zaaranżowanie łazienki? Ze sprawdzonymi rozwiązaniami projektowymi możesz zapoznać się poniżej:
http://forum.leroymerlin.pl/forum/lazienka,2,106.html

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również