Newsello.pl

Domowe naprawy – na czym mogą polegać i jak je sobie ułatwić?

Wakacje to czas odpoczynku, ale też i załatwienia wszystkich spraw, na które wcześniej nie było czasu. Jeżeli zdecydujemy się na mały remont w trakcie urlopu, dobrze będzie wybrać odpowiednie narzędzia, dzięki którym szybko się z nim uporamy!
Domowe naprawy – na czym mogą polegać i jak je sobie ułatwić? [fot. materiały prasowe / Panasonic]
Domowe naprawy – na czym mogą polegać i jak je sobie ułatwić? [fot. materiały prasowe / Panasonic]

Którym wiertłem zrobić otwory w betonie? Czym przycinać panele? Domowe naprawy i renowacje będą efektywne, jeśli do ich wykonania użyjemy odpowiednich narzędzi. Tylko, jak je wybrać?

Lato. Urlop. Wyjazd nad morze? Opcji jest wiele, ale czasami trzeba też zostać w domu i zabrać się za naprawy, które zebrały się z całego roku. Satysfakcja z dobrze wykonanej roboty może na nas świetnie podziałać, chyba że sięgniemy po nieodpowiednie narzędzia, przez które jedynie będziemy jedynie niepotrzebnie denerwować siebie (i sąsiadów).

Jeżeli nie jesteśmy zapalonymi majsterkowiczami, to o zły dobór narzędzi nietrudno. Zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę bogactwo, jakie oferują sklepy dla majsterkowiczów. Oczywiście, najlepiej byłoby dysponować narzędziem odpowiednim na każdą okazję. To jednak mało realne. Warto więc wybrać takie, które są mniej wyspecjalizowane, ale za to podołają różnym zadaniom, z którymi musi się zmierzyć domowy ekspert od remontów.

Panele, rurki, deski

Wymiana paneli na podłodze w pokoju to coś, z czym poradzi sobie większość majsterkowiczów. Tym, co może budzić wątpliwości, jest jednak wybór narzędzia, które pomoże przyciąć poszczególne elementy.

Najlepszym rozwiązaniem będzie gilotyna do paneli, na przykład Wolfcraft LC 600 – mówi Marcin Salata, ekspert ds. narzędzi w Lange Łukaszuk. – Jej zaletą jest bezproblemowa obsługa: można nią przyciąć prawie wszystkie rodzaje paneli o grubości do 11 milimetrów i szerokości do 465. Nie hałasuje i nie wznieca tumanów pyłu – wyjaśnia.

Pracę nad nową podłogą ułatwi sięgnięcie po inne wyspecjalizowane narzędzia Wolfcraft:

  • kątownik (do wyznaczenia odpowiednich linii cięcia);
  • kliny (pozwalają wyznaczyć szczeliny dylatacyjne przy ścianie);
  • dociągacz paneli (pozwala bezpiecznie, precyzyjne wyrównać połączenia paneli);
  • wzornik (do wycięcia otworów np. na rurki doprowadzające wodę do kaloryferów);
  • regulowany przymiarskrzynka uciosowa (do odpowiedniego przycięcia listew podłogowych).

Dobrym uzupełnieniem „domowego parku maszynowego” niezbędnego do ułożenia paneli będzie wyrzynarka, która umożliwia wycięcie w panelach (ale też w deskach, styropianie, płycie gipsowo-kartonowej czy w plastiku) zaokrąglonych kształtów. To przyda się szczególnie przy ścianie, gdzie idealne kształty „psują” np. rurki doprowadzające ciepłą wodę do kaloryfera.

W tym przypadku warto sięgnąć po lekką i wydajną wyrzynarkę Panasonic 14,4 V EY4541– mówi Marcin Salata z Lange Łukaszuk. – Jest wyposażona w elektroniczną kontrolę obrotów pod obciążeniem, wahadłowy mechanizm tłumienia drgań i wygodne ustawienie kąta cięcia w zakresie od zera do 45 stopni – dodaje.

Jest to urządzenie akumulatorowe, dlatego znakomicie sprawdzi się również wtedy, gdy trzeba coś przyciąć w miejscu, w którym nie ma dostępu do sieci 230 V, np. w ogrodzie.

Jak wywiercić dziurę w ścianie

Zestaw zadań, jakie trzeba wykonać podczas remontu jest całkiem spory. Często takie akcje wiążą się z wieszaniem obrazów w salonie, mocowaniem nowych półek czy dokręcaniu śród w meblach. Jak się z nim uporać? Po raz kolejny trzeba dokonać odpowiedniego wyboru – wiertarka (z udarem lub bez niego), wiertarko-wkrętarka, a może młotowiertarka? Zasilana z sieci czy akumulatorowa? To oczywiście zależy w dużej mierze od zasobności portfela. Warto jednak wziąć pod uwagę, że to zakup na wiele lat i że ma stanowić wsparcie w zróżnicowanych pracach.

Każde z tych urządzeń ma swoje zalety. Trzeba więc rozważyć, które z cech konkretnego narzędzia są niezbędne w domu. Biorąc pod uwagę przedstawioną wyżej listę prac, można przyjąć, że porządna wiertarko-wkrętarka poradzi sobie z większością domowych zadań.

Optymalnym rozwiązaniem wydaje się nowoczesna wkrętarka Panasonic  18V/5,0Ah z linii „Carbon” (EY74A2LJ3G32R) – podpowiada Marcin Salata. – Jest wyposażona w bezszczotkowy, bardzo wydajny silnik, innowacyjny włącznik, metalową przekładnię i pełnofalową elektronikę kontrolną. Najwyższą wydajność zapewniają jej dwa biegi mechaniczne oraz cztery elektroniczne. System Dual Voltage pozwala korzystać z pełnej gamy akumulatorów o napięciach 18 oraz 14,4 V. Natomiast technologia Tough tool IP zabezpiecza maszynę przed pyłem i wilgocią – wylicza plusy takiego rozwiązania.

Jak dodaje, takie urządzenie pozwoli uporać się skutecznie zarówno z wywierceniem otworów niezbędnych do zawieszenia obrazów w mieszkaniu, jak i z dokręceniem śrub czy wkrętów.

Nie ma funkcji udaru, ale ona jest wykorzystywana głównie przez profesjonalnych budowlańców do cięższych prac. W domowym majsterkowaniu przydaje się bardzo rzadko – mówi Marcin Salata.

Odpowiedni dobór wierteł

Żeby wysiłek włożony w domowe naprawy nie zamienił się w wielką frustrację, trzeba zawsze sięgać po odpowiednie wiertła. Źle dobrane, szybko ulegają uszkodzeniom. Może to też negatywnie wpłynąć na kondycję urządzenia i radykalnie zmniejszyć efektywność pracy. Każdy materiał, z którym majsterkowicz ma do czynienia w domu, wymaga użycia innych narzędzi:

  • Wiertła do drewna. W zależności od przeznaczenia, różnią się wielkością, twardością i sposobem pracy. Największą precyzję zapewniają wiertła kręte. Ich zwoje kończą się ostrzami skrawającymi i biegnącymi równolegle do nich rowkami odprowadzającymi wióry. Znakomicie sprawdzają się przy pracach wykończeniowych i pogłębianiu otworów. Do otworów o większych średnicach przeznaczone są wiertła płaskie z dwoma prosto ułożonymi ostrzami, bez rowków odprowadzających. Sprawdzają się przy wierceniu otworów, których średnica nie przekracza do 38 mm. Większe pozwalają wykonać otwornice, które łączą funkcje wiertła i piły.
  • Wiertła do metalu. W tym przypadku najczęściej mamy do czynienia z wiertłami walcowymi. Szczególnie skuteczne i wydajne są wiertła HSS-GS ze stali szybkotnącej.
  • Wiertła do betonu i kamienia. Zawsze trzeba je dopasować do uchwytu, jakim dysponuje elektronarzędzie. W przypadku modeli z uchwytem samozaciskowym będą to wiertła walcowe (cylindryczne), kiedy są kolei używamy młotowiertarek czy młotów udarowych, zwykle są to narzędzi dostosowane do uchwytów SDS-Max i SDS Plus. Zawsze powinny być odpowiednio wzmocnione. Do dyspozycji mamy bardzo trwałe wiertła diamentowe przeznaczone do wiercenia w betonie na sucho, żelbecie czy naturalnym kamieniu. Są też inne – wykonane z węglików spiekanych, w których ostrze wykorzystuje udar do kruszenia materiału i wykonywania precyzyjnych otworów.

Zawsze, wybierając wiertła, warto się zdecydować na te solidniejsze. Co prawda są droższe, ale paradoksalnie pozwalają zaoszczędzić pieniądze, bo rzadziej się niszczą. Dzięki nim zaoszczędzimy też sporo czasu, bo praca z nimi jest o wiele bardziej wydajna, niż z tymi niskiej jakości – wyjaśnia Marcin Salata, menadżer produktu w Lange Łukaszuk.

Pewne jest jedno: tak wyekwipowanemu majsterkowiczowi już żadna naprawa czy renowacja nie nastręczą trudności.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Jak fajnie udekorować salon?

Jak fajnie udekorować salon?

Inne
wtorek, 23 lutego 2021, 08:59
Dobór odpowiednich dodatków do salonu pozwoli na stworzenie wyjątkowo przytulnego miejsca. Zastanawiasz się jak fajnie udekorować nasz salon? I jakie dekoracje do salonu wybrać?
odpływ wanny

Zatkany odpływ w wannie – jak go udrożnić?

Inne
piątek, 04 stycznia 2019, 10:17
Niedrożność odpływu to często spotykany problem. Najczęściej wynika z przedostawania się do rur kanalizacyjnych włosów i resztek jedzenia podczas mycia naczyń.

Zobacz również